Cijene stambenih kvadrata i dalje rastu, posebno u Zagrebu i priobalju. Tako primjerice, za cijenu garaže u Splitu možete kupiti cijelu kuću u Slavoniji. Vlasnici svoje nekretnine često precjenjuju, pa su visoke cijene kupce natjerale da umjesto stana sve češće odlučuju kupiti zemljište.
Najveći broj transakcija odnosi se na kupoprodaju poljoprivrednog zemljišta, njih nešto više od 34 tisuće. Slijede stanovi, odnosno apartmani - više od 23 tisuće transakcija. Na trećem su mjestu građevinska zemljišta, a potom slijede kupoprodajne transakcije obiteljskih kuća kojih je više od 13 tisuća, piše RTL.
Ulaganje u zemlju ne čudi agente. "U sedmom mjesecu 2023. istječe moratorij i nakon toga će stranci moći kupovati poljoprivredna zemljišta i mislim da se već sada određeni investitori pripremaju za to razdoblje kada će ta ista zemljišta moći prodat za višu cijenu", izjavio je Luka Prica, vlasnik agencije za nekretnine.
Pandemija i potres nisu poremetili tržište nekretnina, cijene ne padaju. U prvom kvartalu kvadrat je skuplji za 4,6 posto u odnosu na lani. Novogradnja je najtraženija. "Cijena atraktivne novogradnje u Splitu je od 5000 eura, dok u Zagrebu se to kreće od 4 tisuće eura. U Rijeci novogradnju možemo kupiti za 2.700 eura, dok nam je Osijeku najniža cijena novogradnje koja se kreće oko 1.600 eura po kvadratu", poručio je Prica.
A rast cijena osim povoljnih uvjeta financiranja potiču subvencije stambenih kredita, stabilnost zaposlenosti i rast štednje kućanstava.
Nije istina da je u zagrebu cijena 4.000 eura. Takvi projekti se mogu na prste nabrojati. U najvećoj mjeri je 2.200-3.000 (što je ionako previše), ali 4.000 su glupe izjave osobe od koje se očekuje da bude kompetentna u tom području. Kao da izjaviš cijena luksuzne novogradnje u Zg je 8.000 eura. Kakve to veze ima s generalnom situacijom u novogradnji...