Ljetos se najavljivalo da će cijepljenje protiv COVID-19 s početkom školske godine krenuti i po školama, međutim to se nije dogodilo. Po svemu sudeći i neće, osim ako to ne zatraži većina u jednom razredu.
U bolnici 532 djeteta
– Neće biti masovnog cijepljenja po školama, ali ako je u jednom razredu više zainteresiranih za cijepljenje, u tom slučaju doći će liječnik i cijepit će djecu. To bi trebalo biti više od 70 posto đaka u razredu, ne ako ih je samo nekolicina. Potrebno je da razrednik ili netko u ime škole zatraži od liječnika školske medicine takvo organizirano cijepljenje. Ako većina roditelja jednog razreda to želi, može se organizirati – rekla nam je epidemiologinja dr. Dijana Mayer, voditeljica Odjela za praćenje i unaprjeđenje zdravlja školske djece i mladih HZJZ-a.
Zasad to nije zatražila nijedna škola ni razred, a pojedinačno se u Hrvatskoj do sada cijepilo prvom dozom nešto manje od 15 tisuća djece do 18 godina, a objema njih oko 10 tisuća. Podaci iz HZJZ-a prema dobi cijepljenih govore da je do prošlog tjedna cijepljeno 2698 djece od 12 do 14 godina, što je 2,7 posto djece u toj kategoriji, te 35.752 mlade osobe između 15 i 19 godina, odnosno njih 18 posto. Zbog COVID-19 infekcije tijekom 2021. godine hospitalizirana su ukupno 532 djeteta do 17 godina, od čega u zadnjih mjesec dana 102 djeteta, podaci su koje nam je u subotnjem intervjuu iznio ravnatelj HZJZ-a prof. Krunoslav Capak.
– Trenutačno je nekoliko djece u Infektivnoj pregledano s dijagnozom COVID-19 i nekoliko je hospitalizirano, s uobičajenom kliničkom slikom koja nije teška – kazao nam je prof. Goran Tešović, pročelnik Zavoda za infektivne bolesti djece Klinike “Dr. Fran Mihaljević”.
U zapadnoeuropskim zemljama, a posebno u SAD-u i Izraelu, cijepilo se daleko više djece nego kod nas. To ne čudi jer je Hrvatska i po cijepljenju odraslih pri samom dnu europskih zemalja. Ono što je izazivalo zabrinutost bili su slučajevi upale srčanog mišića (miokarditisa) nakon cijepljenja mRNA cjepivom, i to češće kod dječaka. Taj je rizik uvršten i u podatke o Pfizerovom i Moderninom cjepivu.
Međutim, praksa je pokazala se da su te upale uglavnom blage i prolazne te bez posljedica. Delta-soj, za razliku od “originalnog”, wuhanskog, u znatno većoj mjeri zahvaća djecu, a liječnici i znanstvenici diljem svijeta slažu se da su rizici od COVID-19 i moguće dugoročne posljedice ovog oboljenja veći od rizika od miokarditisa.
“Akutni tijek miokarditisa obično je blag u uvjetima bolničkog liječenja. Zasad nema spoznaja o mogućim dugoročnim posljedicama”, objavio je Institut Robert Koch (RKI) ljetos.
S druge strane, kod obolijevanja od COVID-19 infekcije, čak i uz blagu kliničku sliku, postoji rizik od dugotrajnih posljedica.
U SAD cijepljenje s pet godina
– Puno je veća opasnost od obolijevanja od COVID-19 nego od cijepljenja protiv njega – kazala je prošli tjedan prof. Alemka Markotić, a cijepljenje djece i tinejdžera zagovara i prof. Tešović, vodeći hrvatski pedijatrijski infektolog.
Prema podacima HZJZ-a, interes za cijepljenje djece i adolescenata u posljednjih mjesec dana porastao je za 30%.
Roditelji koji imaju pitanja i dvojbe o cijepljenju djece mogu se obratiti epidemiolozima u HZJZ ili u bilo koji županijski zavod za javno zdravstvo. Američka agencija za hranu i lijekove odobrila je BioNTech/ Pfizerovo cjepivo Comirnaty za cijepljenje djece u dobi od pet do jedanaest godina pa u SAD kreće kampanja za cijepljenje 28 milijuna djece te dobi. Jedna doza cjepiva Comirnaty inače je 30 mikrograma, za ovu kategoriju djece to je deset mikrograma.
Očekuje se da će prije Božića jednaku odluku donijeti i Europska agencija za lijekove. Djeca od 5 do 11 godina trebaju dobiti dvije doze od po deset mikrograma. Uobičajena doza je 30 mikrograma.
Otkazi necijepljenima koji se neće testirati u Centru Stančić
Zbog odbijanja testiranja na COVID-19 dvaput tjedno četvero zaposlenika Centra za rehabilitaciju Stančić dobilo je otkaz ugovora o radu. Prije nekoliko dana udaljeni su s posla jer se nisu htjeli testirati, a nisu ni cijepljeni niti su COVID-19 preboljeli, odnosno nemaju COVID potvrdu, što je od 4. listopada uvjet za rad u zdravstvenom i sustavu socijalne skrbi.
Logoped Ivan Đurđević, edukacijska rehabilitatorica Marija Pavković, Kristina Mijatović iz redova tehničkog osoblja te psihologinja Lidija Repić prije nekoliko dana oglasili su se na društvenim mrežama, posredovanjem organizatora nedavnih prosvjeda pred kućnim vratima članova Stožera civilne zaštite.
Kazali su da se odbijaju testirati “jer je postupak bolan, dehumanizirajući i omalovažavajući” te da je “nekoliko kolegica pretrpjelo ozlijede prilikom učestalih testiranja te sada imaju česte glavobolje i krvarenja iz nosa”.
Ovaj "tretman" (neću ga zvati cjepivom jer cjepiva imuniziraju a ovo to ne radi) testiran je na 2500 djece 12-17g i 2200 5-11g. Sam Pfizer naveo da su uzorci premali da bi se zabilježile ozbiljnije kratkoročne pojave. Za dugoročne za ovu tehnologiju se ne zna. Za zdravu djecu gripa je barem duplo opasnija od covid. Tretiranje zdravr djece ovim je pokazatelj evolucijske, kulturne i moralne propasti današnjeg čovjeka. Nikad u povijesti čovjeka stari nisu za svoju korist ugrožavali djecu. I sada bi mi u 21st trebali početi? Zašto im ne uzeti pola jetre ili bubreg i dali starima kojima treba? Ionako im ne trebaju cijeli ili oba? A i sigurno je,,, Ja sam star i bolestan, tretiran za covid. Provjerio antitjel prije dva mjesec i opet ću pa booster ako treba pa 4ti i 5ti... i siguran sam koliko već može... i to je to do nećeg što bolje radi... Tretirati zdravu djecu zbog nečeg što općenito ne imunizira i ne radi kako treba? Izlagati ih nepotrebnom riziku? To može predlagati ili netko kulturno/moralno izopačen ili korumpiran. Tko je star i bolestan neka se kao i ja tretira i boosta a pustite djecu i zdrave mlade na miru.