U emisiji "A sada Vlada" Hrvatskog radija, gostovao je ministar gospodarstva i održivog razvoja Tomislav Ćorić, prenosi HRT.
Na početku je komentirao najavu da će Vlada na idućoj sjednici donijeti nove uredbe kako bi se olakšala situacija s cijenom goriva.
- Hrvatska je kao i sve zemlje članice donijela akte vezano uz umiješavanje biogoriva. S obzirom na eskalaciju cijena, odlučili smo suspendirati penaliziranje od 1. travnja do kraja godine i na taj način olakšati našim građanima. Ušteda koja će se ostvariti od 1. travnja bi trebala po litri benzina ili dizela biti oko pola kune. Na taj način Vlada koristi još jedan alat kojim olakšavamo situaciju građanima. Cijena nafte se kreira na međunarodnom tržištu i na nju se ne može značajnije utjecati, osim na ovaj način, ističe ministar.
Svakoga utorka se mijenja cijena goriva, ona se računa po prosjeku cijena od prošloga tjedna, od ponedjeljka do petka.
- Prošloga tjedna bio je značajan porast cijena goriva na početku tjedna, iako je u četvrtak i petak cijena nešto pala, prosjek je u konačnici izračunat na temelju tih pet dana. Cijena sada pada, ako se ovaj trend nastavi, mi od sljedećeg tjedna možemo očekivati značajno umanjenje cijene goriva, dodaje.
Po pitanju gospodarstva i njihove bojaznosti za održivost poslovanja, Ćorić kaže da njihove akcije moraju biti kompatibilne s akcijama i direktivama EU-a.
- Naša ciljna skupina s ovim mjerama jest građanstvo. Mjere koje se tiču subvencija oko cijene plina tiču se građana i malih te srednjih poduzetnika. Ono što ćemo činiti, analiziramo i najmanju promjenu zakonodavnog okvira Europske komisije i pokušavamo pronaći načine kako dodatno asistirati - zaključio je ministar.
vlada se i dalje ne odriče trošarina i daljneg kamatarenja cijele Hrvatske. Računica je vrlo jednostavna, kada je npr. dizel bio 10 kn država je imala od toga 6 kn, sada kada je 15 kuna uzima 9 kuna po litri. Nama maže oći sa nekakvih 20 lipa kojih se je odrekla i tjera proizvođaće da smanjuju cijenu goriva snižavanjem marži i pogoršanjem kvalitete, tj. umješavanjem biodizela. Gdje je kraj toj pohlepi?