POSVE NOVA MAFIJA

Cosa nostra političara i poduzetnika

20.12.2008.
u 17:43

Cosa nostra nije više “ekskluziva” organiziranog kriminala na Siciliji. Političari i poduzetnici preuzeli su “čuvenu marku” pa su, prema tome, postali mafijaši. Nije ni čudo što protumafijaško tužiteljstvo upravo potpisuje podizanje optužnica i uhićenja korumpiranih političara i poduzetnika koji ih podmićuju. Dakle, nova mafija, Cosa nostra, nastala je iz političko-poduzetničke korupcionaške sprege.

Za razliku od korupcionaške sprege između politike i poduzetništva otkrivene početkom devedesetih godina operacijom nazvanom Čiste ruke, kada su političari tražili od poduzetnika plaćanje “tangente” (zato i naziv tangentopoli), tj. postotka koji “tangira” dani posao za neko ulaganje u javne radove, sada su poduzetnici ti koji vrte kolo. Prije natječaja nude novac političarima kako bi doznali ili sastavili (po vlastitoj mjeri) uvjete natječaja ako ga je već nemoguće izbjeći.

Pritvor pedesetorici
U protukorupcionaškim istragama u Italiji u nekoliko je dana ovoga tjedna u zatvorima ili kućnim pritvorima pritvoreno gotovo 50 političara i poduzetnika osumnjičenih za primanje i davanje mita. U Napulju je pritvoreno 13 osoba, u Pescari 35, u Potenzi devet osoba... Zatvoreni su, na primjer, gradonačelnik Pescari, poduzetnik u Napulju, pod istragom je vlasnik zrakoplovne kompanije AirOne itd. Nedavno je bio zatvoren guverner regije Abruzzo Ottaviano Del Turco, osumnjičen za primanje mita, a u ponedjaljak su već održani novi izbori na kojima je pobijedio desni centar, koji je u toj regiji dosad bio u oporbi.

Zapravo, val protukorupcionaške istrage sada je većinom pomeo političare lijevog centra, koji su na vlasti u regijama i gradovima. Poseban potres nastao je u Napulju, glavnom gradu regije Campanie, gdje je u srijedu uhićen poduzetnik Alfredo Romeo u sklopu istrage o davanju posla za održavanje ulica i javnih prostora, kao i za opskrbu hranom škola u tome gradu. Odluku o davanju posla tvrtki Alfreda Romea donijela je gradska uprava Napulja pa je pod istragom i u kućnom pritvoru još 12 osoba, među kojima sadašnji i bivši gradski povjerenici. Optužbe ih terete za udruživanje radi kaznenih djela nezakonita davanja poslova i primanja mita. Pod istragom su i dvojica napuljskih parlamentaraca sadašnjeg Parlamenta, izabranog u travnju ove godine – Italo Bocchino (iz Berlusconijeve stranke Narod sloboda) i Renzo Lusetti (iz oporbene Demokratske stranke čelnika Veltronija). Istragu vodi protumafijaški tužitelj u Napulju Franco Roberti.



Top poduzetnik u mafiji
Alfredo Romeo nije trećerazredni poduzetnik, dapače jedan je od najvećih u Italiji u građevinarskome sektoru, odnosno sektoru održavanja zgrada i ulica u gradovima, gradnje novih objekata itd. Dovoljno je kazati da Romeova tvrtka ima ugovore za održavanje nekretnina u vrijednosti od 48 milijardi eura. Među palačama za koje se brine Romeo su: palača predsjednika republike Quirinale, palača Senata, goleme zgrade nekoliko ministarstava (ekomonije, unutarnjih poslova, obrane..), mirovinskog fonda itd.

Ima koncesiju za održavanje zgrada i ulica u Rimu, Napulju, Veneciji, Milanu... Prije tjedan dana u Napulju je otvoren njegov hotel s pet zvjezdica, koji se i zove po njemu – “Romeo” – a sada mu ga je tužiteljstvo zaplijenilo. Trebao je dobiti posao održavanja 800 kilometara rimskih ulica u idućih devet godina vrijedan 576 milijuna eura, ali je to spriječio novi gradonačelnik Giovanni Alemanno.

Da će korupcijski vulkan u Napulju eksplodirati znalo se najmanje mjesec dana, jer ne samo što su neki povjerenici (među kojima i oni sada uhićeni) podnijeli ostavke, već si je jedan napuljski povjerenik pod istragom, Giorgio Nugnes (48), 30. studenoga oduzeo život.

Kako se to radi
Pa, kako je Romeo podmićivao političare? Tužiteljstvo ima transkripte njegovih telefonskih razgovora s povjerenicima grada Napulja, samoubojicom Nugnesom te s dvojicom zastupnika, iz kojih proizlazi da se stalno govori o “našoj stvari” (Cosa nostra). Romeo, na primjer, pita svoga sugovornika (parlamentarca ili gradskog povjerenika): “Kako ide naša stvar?”, “Hoće li biti prihvaćena naša stvar?”, “Kaži nešto o tijeku naših stvari...” A, “naše stvari” su javni natječaji namješteni Romeu.

Zauzvrat Romeo političarima plaća putovanja, izlete, predizbornu kampanju, no prije svega prima na posao preporučene rođake i prijatelje korumpiranog političara. Nije riječ o milijunskim iznosima, ali i najmanja usluga kao što je plaćeno putovanje kažnjiva je kao korupcija ili mafijaško udruživanje. Što je ako ne mafijaško udruživanje dogovaranje poduzetnika i političara o tome tko će dobiti neki javni posao. I tužiteljstva u optužnicama protiv političara i poduzetnika kao jedno od kaznenih djela iznose – mafijaško udruživanje.

Kako ide ona naša stvar? (Quella cosa nostra come sta andando?) – pitanje je među novim mafijašima koji društveni novac stavljaju u vlastiti džep.

Ključne riječi

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije