U Beogradu je objavljena i predstavljena knjiga koja temeljem saznanja iz srpskih arhiva "dokazuje" kako je smjenjivanje i cijela afera oko Aleksandra Rankovića, do 60-tih jednog od najbližih Titovih suradnika kojega se spominjalo i kao njegova nasljednika, i prvog čovjeka jugoslavenskih i srpskih sigurnosnih službi, bila konstruirana i namještena. Autori knjige "Slučaj Ranković iz Arhiva KOS", general Svetko Kovač, donedavno direktor Vojnosigurnosne agencije VBA, Irena Popović Grigorov i dr. Bojan Dimitrijević, znanstveni savjetnik u Institutu za suvremenu povijest, istražili su do sada potpuno nepoznatu građu KOS-a koja se čuva u Vojnom arhivu o tome zašto je smijenjen Ranković i da li je prisluškivao Tita što je, za javnost, bio službeni razlog za smjenu.
- Pokušali smo temeljem dostupnog materijala utvrditi da li je uopće bilo prisluškivanja, zbog kojega je Ranković smijenjen, ali i obraditi kakav je bio politički ambijent prije Brijunskog plenuma 1966. na kojemu je donesena odluka ne samo o njegovoj političkoj sudbini, već i o smjeni nekih njegovih suradnika. Također smo se bavili time što se događalo nakon tog Četvrtog plenuma CK SKJ i na što je sve odluka o Rankovićevoj smjeni utjecala - kaže Svetko Kovač za beogradske Večernje novosti.
Afera Ranković je, prema mišljenju autora, uvertira u razbijanje Jugoslavije pa podsjećaju kako su se nakon Brijunskog plenuma dogodile 1968. i studentske demonstracije, demonstracije na Kosovu, Hrvatsko proljeće, Ustav iz 1974., a 1991. i raspad Jugoslavije.
- Nakon Brijunskog plenuma Jugoslavija je napukla, a onda je totalno razbijena 1991. Možda bi sudbina Jugoslavije bila drukčija da je ostao Ranković. Možda bi raspad bio odložen - kaže Svetko Kovač.
>> Kronologija procesa razdruživanja od SFRJ
>> Dokumentarac o zločinima Udbe: 'Ubojstvo u Titovo ime'
da pas nije srao ćopio bi zeca!