TRGOVINSKI RAT SE NASTAVLJA

Današnji potez iz Bijele kuće uzdrmat će svijet. Evo koje će države biti pogođene novim carinama

FILE PHOTO: U.S. President Donald Trump signs executive orders for reciprocal tariffs in Washington
Foto: KEVIN LAMARQUE/REUTERS
1/5
02.04.2025.
u 10:39
Poslušaj ovaj članak
00:00 / 00:00

Administracija još nije potvrdila popis, ali Trump je u nedjelju rekao da bi carine mogle obuhvatiti "sve zemlje" te je podsjetio na ideju univerzalne carine iz kampanje. To je razočaralo zemlje poput Ujedinjenog Kraljevstva, koje su se nadale izuzimanju.

Donald Trump najavljuje uvođenje novih carina, međutim, pojedinosti o tome koje carine i kada će biti uvedene ostaju nejasne. BBC ističe da se porezi na uvoz mijenjaju tako brzo i često otkako je Trump preuzeo dužnost da ih je teško popratiti, a do sada je podignuo carine na kineski uvoz, čelik, aluminij te određene proizvode iz Kanade i Meksika, dok bi povećane carine na automobile trebale početi vrijediti ovog tjedna. Sada se čeka da Trump i njegov tim, koji posljednjih tjedana radi na širem planu carina, otkriju više detalja. Bijela kuća taj potez naziva "Danom oslobođenja". Što bismo mogli doznati u srijedu?

Bijela kuća nije precizirala kolike bi mogle biti, iako analitičari nagađaju o različitim stopama. Tijekom kampanje prošle godine Trump je predlagao carinu od 10% na sav uvoz u SAD, uz povremene naznake da bi mogla doseći 20%, ili čak 60% za kinesku robu. Nakon dolaska na vlast, spomenuo je "recipročne" carine, što znači da bi se stope mogle razlikovati po zemljama. "Ako oni nama naplaćuju, mi naplaćujemo njima", rekao je u veljači, naredivši dužnosnicima da razrade takav pristup. Ubrzo nakon toga, Bijela kuća je dodala da će se uz carine razmatrati i druge "nepravedne" politike, poput PDV-a, što je unijelo dodatnu zbrku. Tvrtke i političari pokušavaju procijeniti koliki bi novi troškovi mogli biti i kako će se uklopiti s postojećim carinama, poput onih na čelik i aluminij. Europski dužnosnici, primjerice, očekuju carinu od 25% na svoj izvoz, koju je Trump ranije najavio.

Administracija još nije potvrdila popis, ali Trump je u nedjelju rekao da bi carine mogle obuhvatiti "sve zemlje" te je podsjetio na ideju univerzalne carine iz kampanje. To je razočaralo zemlje poput Ujedinjenog Kraljevstva koje su se nadale izuzimanju. Ipak, prošli mjesec ministar financija Scott Bessent govorio je o fokusiranju na "prljavih 15" – zemlje koje čine 15% američke trgovine i imaju politike štetne za SAD. Ured trgovinskog predstavnika naveo je zemlje od "posebnog interesa": Argentinu, Australiju, Brazil, Kanadu, Kinu, EU, Indiju, Indoneziju, Japan, Koreju, Maleziju, Meksiko, Rusiju, Saudijsku Arabiju, Južnu Afriku, Švicarsku, Tajvan, Tajland, Tursku, UK i Vijetnam. Trump je posebno kritizirao saveznike poput Kanade i EU, pa je prošli tjedan izjavio kako je "prijatelj često gori od neprijatelja."

Carine su porezi koje plaćaju američke tvrtke koje uvoze robu, posebno ako se uvedu odmah, kako je u utorak najavila glasnogovornica Karoline Leavitt. No, tvrtke će pokušati prebaciti troškove – mijenjat će dobavljače, dijeliti ih s partnerima ili će podizati cijene za potrošače. Mnoge se već pripremaju za to, ali previsoke cijene mogle bi odbiti kupce, povećavajući rizik od recesije, i u SAD-u i globalno. Trump tvrdi da tvrtke mogu izbjeći carine preseljenjem u SAD, no to je skup i dugotrajan proces. Uz moguće promjene valuta i uzvratne mjere drugih zemalja, učinci ovih carina osjetit će se dugo nakon srijede.

Komentara 45

Avatar gremo20
gremo20
13:59 02.04.2025.

Kina zabranjuje tvrtkama ulaganje u US - Bloomberg.... 🤣

EZ
ezer
20:24 02.04.2025.

Što me briga što Trump radi u svojoj kući kao da svi ovisimo o američkom tržištu upravo suprotno, jednostavno sami su se zatvorili.

Avatar Purger_1945_Kozara
Purger_1945_Kozara
12:40 02.04.2025.

Zanimljivo, liberalna ekipa koja nije mogla nahvaliti Apple koji je u Kini radio Iphone za šaku dolara i prodavao ih uz 1000% marže po cijelom svijetu sad su odjednom titoisti koji bi carinama štitili svoje Crvene Zastave.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije