Hrvatska stranka prava zatražila je danas u Sisku od Vlade poništenje i raskid ugovora prodaje INA-e mađarskom MOL-u. "MOL se obvezao modernizirati rafinerije u Sisku i Rijeci, ali nije ispunio
obveze i Vlada stoga ima osnove raskinuti ugovor s obzirom na to da MOL nije ispunio ugovoreno. Ako Vlada ne raskine ugovore, HSP će to smatrati izdajom nacionalnih interesa", rekao je Pejo Trgovčević, dopredsjednik HSP-a.
Čelnik stranke Daniel Srb naglasio je kako Hrvatska treba rafinerije i gospodarski razvoj, a da prekidom proizvodnje u Sisku i Rijeci toga neće biti. "HSP se od samog početka protivio prodaji INA-e. Bili smo i protiv Račanove vlade koja je prodala prvih 25 posto i protiv Sanaderove vlasti kada je ta prodaja MOL-u dovršena. I od Jadranke Kosor tražili smo da se ugovor poništi kako bi se zaštitili nacionalni interesi. Vlada ne postoji samo da bi primala plaću nego da se brine za građane i nacionalne interese, a prekid proizvodnje u Sisku je katastrofa za ljude koji tamo rade, Sisak i Hrvatsku", ističe Srb pozvavši Vladu na pronalazak modela kako bi Hrvatska imala moderne rafinerije gdje bi se proizvodilo, a ljudi radili.
Osvrnuo se i na najave prodaje dionica HEP-a građanima. "I prodaja INA-e MOL-u bila je upakirana kroz prepuštanje dijela dionica hrvatskim braniteljima, koje su poslije završile kod MOL-a. Pod krinkom brige o hrvatskim braniteljima provodila se izdaja nacionalnih interesa i prljava prodaja. Ovo sad s HEP-om je isti princip. Pod krinkom brige za građane priprema se nova prljava trgovina i prodaja tvrtke. Poručujem Vladi i Milanoviću – nema više rasprodaje. Za HEP ćemo ići u prosvjede", rekao je Daniel Srb.
Osvrnuo se i na optužbe o ulozi Ante Đapića u ubojstvu dopredsjednika Hrvatske stranke prava Ante Paradžika 1991. godine.
"Tragedija je da to ubojstvo još nije razriješeno jer takva situacija goleme sumnje u to tko je to organizirao. Očito je tih ratnih godina došlo do infiltracije udbaških elemenata u državne strukture koje i danas opterećuju hrvatsko društvo i državu. Kako drukčije tumačiti činjenicu da tih ratnih godina komisija u kojoj su Manolić, Perković i Mustač proglašava antidržavnim elementima naše HOS-ovce koji su se borili u Vukovaru. Kako je moguće da uopće 1991. postoji takva komisija? Vlast očito nije bila u stanju spriječiti i ukloniti udbaške elemente iz sustava pa i danas imamo s jedne strane korupciju, a s druge strane udbaše i protunacionalne elemente u državnim tijelima", rekao je Srb.
>> 'Za kredite u švicarskim francima najodgovorniji je Željko Rohatinski'
treba odmah organizirati novi referendum o zabrani privatizacije nacionalnih strateških tvrtki poput HEP-a, Hrvatskih šuma itd. jer će biti prekasno! skupit ćemo ako treba i milijun potpisa i obraniti naše nacionalne resurse od SDP-ove rasprodaje za sitniš!