U Srbiji su ga izgubili, u Bosni i Hercegovini je – doznalo se prije nekoliko dana – završio u rukama vozača i tjelohranitelja nekih političara koji ga je pokušao prodati na crnom tržištu za 50 tisuća eura. Jedino Hrvatska zna gdje je i dobro čuva svoj primjerak.
Sudbina originalnih primjeraka Daytonskog sporazuma, dokumenta koji je zaustavio rat u BiH i koji su čelnici triju država – BiH, SR Jugoslavije i Hrvatske – Alija Izetbegović, Slobodan Milošević i Franjo Tuđman – formalno potpisali potkraj 1995. u Parizu, na granici je apsurda pa će neki reći da njegova sudbina simbolično preslikava sudbinu BiH. Poslužio je svrsi, zaustavio je krvoproliće, ali nije osigurao transformaciju BiH u državu koja funkcionira.
Hrvatski primjerak čuva se u Ministarstvu vanjskih i europskih poslova u zbirci međunarodnih ugovora po svim pravilima arhivistike. Sporazumom se, tako, rukuje u rukavicama, a temperatura i vlaga u prostoriji su strogo kontrolirani kako građa – jer se ondje čuvaju i drugi sporazumi – ne bi bila oštećena. Za potrebe češćeg korištenja, napravljene su preslike te su tekstovi skenirani. Kretanje svakog dokumenta također je strogo propisano, od trenutka kad biva potpisan, do trenutka kad ga se pohranjuje u arhivu. Zbirkom međunarodnih ugovora upravlja Uprava za međunarodne pravne poslove, u sklopu koje je u doba potpisivanja Daytonskog sporazuma radio i bivši premijer Zoran Milanović.
No tretman kakav Daytonski sporazum ima u Hrvatskoj daleko je od tretmana kakav je imao kod druge dvije supotpisnice, Srbiji i BiH. Nije jasno je li Daytonski sporazum uopće stigao u Srbiju ili izgubljen za Miloševićeva svrgavanja 2000. Naime, sporazum je ratificiran u tamošnjem parlamentu 2002., ali kao ovjerena kopija koju su im poslali Francuzi, koji također imaju svoj primjerak. Priča iz BiH još je bizarnija – i ondje su ga više od 20 godina smatrali nestalim, a onda su prije par dana uhitili Željka Kuntoša s Pala koji ga je pokušavao prodati na crnom tržištu. No čiji je to zapravo sporazum, srpski ili bosanskohercegovački – ne zna se. Kuntoš je bio vozač Dragana Kalinića, bivšeg predsjednika parlamenta Republike Srpske (RS). No Kuntoš je i boravio u Parizu kada je formalno potpisan dokument dogovoren u Daytonu, ali kao tjelohranitelj Alekse Buhe, ministra vanjskih poslova RS.
Bre Veljkovićka, je li to Tajna nekog dokumenta ..... ili Tajni dokumenti .. Daj malo nauči hrvatski kad već pišeš za hrvatske novine.