Goranski je gradić pametnim korištenjem fondova EU postigao visoku stopu razvitka

Delnice: Grad koji gradi Europa

Ovako bi trebala izgledati nova sportska dvorana u Delnicama vrijedna čak tri milijuna eura: EU bi trebala pokriti polovicu troškova
import
28.01.2008.
u 18:39

U najvećem goranskom mjestu naveliko se planira, gradi i obnavlja. Užurbana aktivnost pojačana je i posjetom kineske delegacije, koja je upravo Delnice odabrala kao prvu destinaciju u ciklusu prijateljske turneje krajevima Hrvatske.

I dok su Wu Lianqia, veleposlanika NR Kine u Hrvatskoj, i članove izaslanstva dočekivali gradonačelnik Marijan Pleše i djevojke u narodnim nošnjama, mještani su se pobrinuli da ne odu praznih ruku, opskrbivši ih košaricama autohtonih gastroproizvoda i domaćom rakijom.

Iako je službeni povod posjetu bilo otvaranje izložbe kineske naivne umjetnosti, hrvatsko-kinesko društvance iskoristilo je priliku za obilazak kraja  koji se ovih dana i te kako ima čime pohvaliti.

Počelo prije pet godina
Grad Delnice je, ušavši u programe pretpristupnih fondova EU, priskrbio sebi više od dva milijuna eura, od čega je podosta već iskorišteno, kako kaže gradonačelnik, za manje i raznolike projekte.
– U cijelu priču krenuli smo prije otprilike pet godina, tako da je šest-sedam manjih projekata već odrađeno.

Surađivali smo s talijanskom pokrajinom Friuli-Venezia-Giulia te s poljskim ogrankom za ekonomski razvitak EPRD s kojima smo ostvarili projekt pružanja socijalnih usluga i gradnje kapaciteta. Naravno, u početku je bilo i pogrešaka, tako da naš projekt za siranu nije prešao zadovoljavajući prag ocjenjivača i bio je odbijen.

No, Gorani su putem mnogo naučili i sad se, izgleda, sve čega se dotaknu pretvara u zlato. Novac, iako na kapaljku, stiže redovito, a oni su odlučni mjesto prenamijeniti i pretvoriti ga u atraktivno turističko središte, što se s propadanjem drvne industrije moglo i očekivati.

– Imamo velike planove za 2008. – domeće Pleše – od kojih su glavna tri: “Svijet Kupe”, “Zelena ljepotica” i gradnja višenamjenske sportske dvorane, čemu se mještani najviše vesele.
U planiranje i praćenje svih projekata najbolje je upućen mladi ekonomist Ivan Majnarić, koji nam je i objasnio o čemu je točno riječ.

Stroga kontrola novca
– “Svijet Kupe” obuhvaća obnovu fasade na “Kaštelu Zrinskih” u Brodu na Kupi te uređenje šetnica i bit će gotov do proljeća. Od ukupnog iznosa od 125.000 eura, Grad je izdvojio 10 posto, a ostalo je financirala Unija. “Zelenu ljepoticu” radimo zajedno sa Slovencima.

Obnavljamo kanalizaciju za mjesta Brod na Kupi, Kuželj i Hrvatsko, za što je u optjecaju 250.000 eura, a mi sudjelujemo sa 25 posto. Treći i ujedno najveći projekt – sportska dvorana, stajat će gotovo tri milijuna eura, i u to se tek spremamo zagristi. Natječaj se raspisuje vrlo skoro, a ako uspijemo, EU bi nam trebao pokriti polovicu troškova.

I uza sav nagli priljev sredstava, pitamo se kontrolira li itko prispjeli novac. Naši sugovornici uvjerili su nas da kontrolira jer baš dan nakon našeg posjeta u Delnice je stigla revizija iz Bruxellesa koja je provjerila kamo je otišao svaki “darovani” cent. Za provjeru služe i mjesečni, tromjesečni i godišnji izvještaji koji se redovito pišu, tako da muljaži mjesta nema.

Delničani pak, nesvjesni svega što se u njihovu mirnom okruženju sprema, krenuli su s kineskom delegacijom u obilazak štandova, uz smijeh im pokazujući odjeću izrađenu u njihovoj zemlji. Tko zna, možda će vrlo skoro Goranima biti sasvim normalno dočekivati goste iz egzotičnih zemalja.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije