Dok je država jedva pronašla 100 milijuna kuna u proračunu za jednokratne naknade za rođenje djece, a koje su dostatne za tek trećinu beba, mnoge općine i gradovi posljednjih godina preuzimaju odgovornost za demografsku sliku svojih mjesta i spremniji su od države odriješiti kesu. I odgovorniji. Iako su naknade za rođenje djece tek jedna od mjera pronatalitetne politike, one ipak mnogo govore o odnosu općina i gradova prema djeci i demografskom problemu.
Vir je primjer općine s izdašnom pronatalitetnom politikom koju, osim naknade za rođenje prvog djeteta od 7500 kuna, a koja se udvostručuje za drugo dijete, prati niz mjera usmjernih na blagostanje djece i obitelji.
Općina Vir bi komotno mogla stati uz bok razvijenih europskih zemalja koje drže do obiteljske politike. U Viru je vrtić za djecu besplatan, općina roditeljima školaraca refundira troškove knjiga u iznosu od 1500 kuna, besplatan je prijevoz osnovaca i srednjoškolaca, a školarcima općina financira i “marendu” izdvajajući za to 1800 kuna godišnje po djetetu.
Cijeli tekst pročitajte u tiskanom izdanju Večernjeg lista od petka ili prelistajte e-izdanje!
Iz Večernjeg lista izdvajamo i ove teme:
>> Vlada ne funkcionira: Ključne funkcije u državi još drže SDP i HNS, dok između Domioljubne koalicije i Mosta bukte sukobi
>> INTERVJU Vlaho Orepić: Smjene u MUP-u kad detektiram stanje
>> Tuskov plan: Izbjeglice će iz Grčke izravno slati u Hrvatsku
>> Oproštajni intervju: Olić, ratnik velikoga srca
>> Nino Raspudić: Zašto sam ja glup, a V. Ivančić pametan?
Sjajan potez i neka se mladi vračaju na otoke i treba njima davati platu i nadoknade nezavisno od toga jesu li zaposleni i rade ili ne.