Hrvatska agencija za lijekove potvrdila je danas da se i u našoj zemlji s tržišta povlače lijekovi avandia, avandamet i avaglim koji se koriste za terapiju dijabetesa tipa 2, nakon što je Europska agencija za lijekove u četvrtak zaključila da korist od uzimanja lijekova koji sadrže djelatnu tvar roziglitazon nije veća od rizika kardiovaskularnih komplikacija.
U Hrvatskoj oko 4500 ljudi koji boluju do dijabetesa 2 uzima avandiju. Naše dijabetologe odluka o povlačenju lijeka nije iznenadila niti smatraju da je to alarmantna situacija za pacijente.
Zamjenska terapija
– Bolesnici će dobiti zamjensku terapiju i nema razloga ni za alarm ni za paniku. Ali, nužno je da se bolesnici koji su uzimali avandiju jave svojim obiteljskim liječnicima ili dijabetolozima kod kojih su u skrbi kako bi im odredili terapiju drugim lijekom, rekao nam je prof. dr. Nikica Car, dijabetolog iz Zavoda za dijabetes "Vuk Vrhovac". Do sada se avandia propisivala po stručnim smjernicama, dakle isključivo pacijentima kod kojih je indikacija bila potpuno "čista" i nisu imali rizik za kardiovaskularne komplikacije.
Vjerojatno zahvaljujući tome, u Hrvatskoj je od 2005., otkada se avandia u nas koristi, Agenciji za lijekove prijavljeno samo pet nuspojava na lijek. To su tri prijave opadanja kose, jedna prijava edema potkoljenica i jedna prijava poremećaja rada srčanog ritma. Nuspojave su se povukle bez trajnih posljedica nakon prekida terapije. Da u Hrvatskoj "skidanje" pacijenata s avandije neće biti problem, tvrdi i prim. dr. Vesna Goldoni, dijabetologinja iz KB "Sestre milosrdnice".
– Mnogo je dijabetičara već nakon prijašnjih medijskih napisa o mogućem korornarnom incidentu povezanom s avandijom, dakle prije konačne odluke, odlučilo promijeniti antidijabetik. Imamo dovoljno drugih lijekova za terapiju dijabetesa tipa 2, zaključuje prim. Goldoni.
Hrvatska agencija za lijekove drži se uputa koje vrijede za zemlje EU i pokreće postupak povlačenja spomenutih lijekova iz ljekarni, što će, kažu u Agenciji, teći postupno u sljedećih nekoliko tjedana. A preporuke su sljedeće: pacijenti koji uzimaju roziglitazon trebaju se javiti svojim liječnicima radi alternativne terapije jer roziglitazon uskoro neće više biti dostupan u našim ljekarnama.
Javite se liječnicima
Pacijenti ne smiju samoinicijativno prekidati terapiju, već samo u dogovoru sa svojim liječnikom. Liječnici, pak, trebaju prestati propisivati lijekove koji sadrže roziglitazon, ali i pozvati pacijente da se jave u ordinaciju radi promjene terapije. Ljekarnici više ne smiju izdavati lijek bolesnicima koji kod kuće imaju zalihu te im moraju savjetovati da se jave svom liječniku, a pacijentima koji kod kuće više nemaju lijeka trebaju izdati samo jedno pakiranje i uputiti ih liječniku radi zamjene terapije.
Zanima me zasto je onaj \"kompetentni\" ministar zdravstva koji se je javno cijepo od bolesti koja nije postojala, dopustio taj lijek \"avandia\" i izlozijo paciente zdravstvenoj opsanosti, ko je tu zaradio za taj import, takav covjek mora dati odmah ostavku, banda lopovska sta vi sa narodom radite !!!!