Danas u Večernjem

Psihički poremećaj koji uništava cijele obitelji hrvatskih branitelja

Naslovnica
Foto: VL
03.04.2015.
u 00:01

Premda veterani s PTSP-om često navode da su im djeca jedini smisao života, oni često zbog svojih emocionalnih teškoća nemaju dovoljno kapaciteta baviti se njima na pravi način, što ih dodatno opterećuje i može produbljivati psihičke probleme

Ratni veteran s dijagnozom PTSP-a patio je od nesanice, bojao se izaći iz kuće te uz jasne i “žive” zvukove i mirise ponovno proživljavao ratne traume. Na pitanje psihijatra što mu je najteže trpjeti od svega toga, odgovorio je: to što se nije u stanju igrati ni baviti svojom petogodišnjom kćeri, zbog čega osjeća krivnju i sram. Takvu priču ima gotovo polovica branitelja oboljelih od PTSP-a čija djeca, kako je dokazalo znanstveno istraživanje, imaju dvostruko veći rizik da obole od istog tog poremećaja, ali i od depresije, agresije...

I čije supruge, njih čak trećina, također ima simptome traume pa se od PTSP-a i njegovih posljedica na psihijatrijskim odjelima mogu susresti cijele obitelji veterana. To je tužna realnost iako je PTSP s godinama u hrvatskoj javnosti postao podcijenjena psihička dijagnoza, a riječ je ozbiljnom poremećaju koji zahvaća cijele obitelji te određuje i živote onih koji se u vrijeme Domovinskog rata još nisu ni rodili.

– Rat je katastrofična trauma koja ima dugotrajne negativne učinke na mentalno zdravlje stanovništva. Istraživanja konzistentno pokazuju povezanost ratnog PTSP veterana i psihopatoloških simptoma u članova njihovih obitelji. U obiteljima veterana oboljelih od PTSP-a posljedice traumatizacije često se prenose na cijelu obitelj i ravnoteža obiteljskog sustava znatno se poremeti. PTSP veterana utječe i na mentalno zdravlje njihovih supruga i majki njihove djece te na njihov bračni odnos. Osobe koje pate od PTSP-a zbog svojih emocionalnih teškoća i obrazaca ponašanja mogu imati znatne teškoće u odnosima sa svojom djecom. Premda veterani s PTSP-om često navode da su im djeca jedini smisao života, oni često zbog svojih emocionalnih teškoća nemaju dovoljno kapaciteta baviti se njima na pravi način, što ih dodatno opterećuje i može produbljivati psihičke probleme. Doc. dr. sc. Tomislav Franić iz KBC-a Split u svojem je znanstvenom radu pokazao da je sudjelovanje očeva u Domovinskom ratu povezano sa suicidalnim promišljanjima u njihovih sinova – objašnjava dr. sc. Vlatka Boričević Maršanić, psihijatrica iz Psihijatrijske bolnice za djecu i mladež, te ističe kako je utjecaj ratnog PTSP-a veterana na njihovu djecu vrlo kompleksan.

Cijeli članak pročitajte u izdanju Večernjeg lista od petka ili prolistajte e-izdanje Večernjeg lista!

>> 'Molitvom krunice izliječio sam se od teškog PTSP-a'

Foto: VL

Komentara 28

PL
plavokosi
23:59 02.04.2015.

Napokon! Čovjek da ne povjeruje, da se neki novinar usudio javno iznijeti stavove struke o PTS-U. Ali bolje ikada nego nikada! Samo se nadam da će ovakvih priča biti što više ali od stručnjaka a ne nas koji od tih poremećaja patimo. Mnogi nebi povjerovali što te žene a i djeca prolaze sa takvim osobama a vjerojatno je to i glavni razlog, sve većeg broja branitelja koji se razvode.

PI
pitijestpit
00:57 03.04.2015.

nije ptsp podvjenjen.. nego se kite s njim oni koji ga u opce nemaju.. bar ne u naj horem obliku.. ali dobro.. danas neku vrstu poremecaja osobnosti mogu okaciti velikom broju nasih gradana

EU
europeawake
23:58 02.04.2015.

neka se zaposle na baušteli pa će vidjeti kako će im se izliječiti nesanica...ovako samo piju i održavaju "ptsp"..

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije