Prijavio ih gradonačelnik

Direktor Čistoće: Za sortiranje otpada nemamo dovoljno djelatnika

smece
Foto: Kristina Štedul Fabac/PIXSELL
23.11.2014.
u 11:53

Štetan ugovor navodno je sklopljen u proljeće ove godine, Čistoća za kilogram plastike dobije 0,05, a papira 0,33 kune po kilogramu

Smatram da karlovačka Čistoća sama mora raditi posao sortiranja. Stvar je stava tvrtke koja mora voditi računa o tome da sve vezano uz otpad radi sama i da na tome zaradi. Ugovaranje suradnje s drugom tvrtkom na poslovima sortiranja papira i plastike sa zelenih otoka, smatram štetnim za Čistoću - kazao je Mihovil Stanišić, donedavno prvi čovjek HSP AS-a Karlovac i predsjednik Gradskog vijeća.

Obavijestili DORH

O sumnjama da je Čistoća sklopila nepovoljan ugovor, obavijestio je gradonačelnika Damira Jelića, a on državno odvjetništvo.

– Obzirom da razvrstavanje radi druga tvrtka, i cijena za plastiku i papir, koju Čistoća dobije kada sirovinu proda, je znatno manja. No, nije tu riječ o nekoj velikoj materijalnoj šteti, već o stavu. Čistoća je, ukoliko sama nema dovoljno djelatnika, mogla dodatno zaposliti ljude koji će sortirati otpad - dodaje Stanišić.

Podsjeća da je Čistoća, sve do proljeća taj posao sama radila, te da je sporni ugovor potpisan u proljeće.Zadovoljan je što je gradonačelnik reagirao po prijavi i što se slučaj istražuje.Da je policija postupila po nalogu DORH-a kazao nam je i Damir Jakšić, direktor Čistoće koji je smatra ispravnim svaku sumnju prijaviti.

Policija je napravila izvide vezano za otkup i prodaju papira, plastike i starog željeza, zbog sumnje da se mogla postići bolja cijena, stoji u priopćenju Čistoće.

– Tržište sekundarnim sirovinama, kao što su nezavrstani papir i plastika sa zelenih otoka, tek su u razvoju, a nakon detaljnog ispitivanja tržišta postigli smo, po nama, čak i daleko povoljniju cijenu nego što su je postigle neke druge komunalne tvrtke u Hrvatskoj koje uopće ne mogu naći otkupljivače.

Stoga sam uvjeren da će istraga pokazati da je sve rađeno u maniri dobrog gospodara - kazao je Jakšić.

Ističe kako je riječ o komunalnom, nerazvrstanom otpadu kojeg je potrebno sortirati, te koji i inače postiže lošiju cijenu na tržištu. Kako ne smiju zapošljavati, angažirali su vanjsku tvrtku na dijelu poslova, dok dio rade djelatnici tvrtke.

Jakšić ističe da planiraju nabavu sortirnice, uz pomoć Fonda za zaštitu okoliša, te da stvaraju uvjete kako bi sami mogli razvrstavati sav otpad i reciklirati ga.Dodaje kako nerazvrstanu plastiku nitko ne želi otkupiti, a da su oni postigli cijenu od 0,05 kuna za kilogram, te iznos od 0,33 kune po kilogramu sortiranog i baliranog papira.

Policija je zapravo, u ovom slučaju, počela češljati poslovanje Čistoće po prijavi gradonačelnika Damira Jelića. Naime, baš i nije uobičajeno da prvi čovjek Grada, predsjednik Skupštine Čistoće, svoju tvrtku prijavljuje državnom odvjetništvu.

Isto vrijedi i za druge

– Na usmenu i pisanu obavijest predsjednika Gradskog vijeća da sumnja u štetnost Ugovora koji su sklopljeni u Čistoći procijenio sam da je najbolje da iste proslijedim Državnom odvjetništvu. Gradonačelnik je, kao  i svaki drugi građanin, dužan prijaviti svaku aktivnost gdje postoji sumnja na kazneno djelo - smatra D. Jelić.

Isto bi učinio, kažu u Uredu za odnose s javnošću, i da je u pitanju sumnja u nepravilnost u bilo kojoj drugoj tvrtki grada.

Ključne riječi

Komentara 1

Avatar d-ano
d-ano
02:25 25.11.2014.

Sve nezaposlene zaposliti bez obzira na kvalifikaciju.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije