– Jadno i žalosno. Riječ je tek o kozmetičkim izmjenama, uvjetovanima zakonodavstvom EU, pa su u toj prepisivačini izostavljene i neke dobre odredbe staroga zakona poput zabrane pokusa na životinjama zbog testiranja na sredstva za čišćenje, a pas u Hrvatskoj i dalje može biti 24 sata na lancu – kaže Luka Oman iz Prijatelja životinja, nakon što su izmjene Zakona o zaštiti životinja u Saboru dobile potporu svih stranaka.
Balkanska praksa
Svi se slažu da u javnosti treba više podizati svijest o zaštiti svih životinja, no prema Prijateljima životinja, njih bi trebali biti svjesni i sami zastupnici. Stoga i nije daleko od istine tvrdnja laburista Branka Vukšića da će “papir biti europski, a praksa i dalje balkanska”.
Ministar Tihomir Jakovina jučer je objašnjavao da će se izmjenama, među ostalim, broj životinja u pokusima svesti na minimum kako bi se postigli odgovarajući rezultati, a uz već postojeću zabranu uzgoja životinja u svrhu proizvodnje krzna, uređuje se i zabrana trgovine krznom tuljana, pasa i mačaka te nekih divljih životinja ulovljenih nedopuštenim stupicama. Objašnjava se i pojam domaće životinje, u svrhu zabrane držanja divljih životinja u cirkusima, deve ili ljame više se u nas neće dovoditi pod izlikom kako su to u nekim državama “domaće” životinje.
Vukšić je pak Jakovinu pitao za “domaće” krave koje nikada nisu vidjele sunce.
– Te krave imaju papke velike kao skije jer nikada nisu hodale po livadi. Uostalom, koliko ste puta vidjeli stada debelih zdravih goveda kako pasu pokraj puta? Do sada smo skrivali našu stoku, a uskoro nećemo imati što skrivati – prigovorio je Vukšić. A iako su kazne za sve te prekršaje relativno velike, za pravne osobe čak do 100.000 kuna, a za fizičke do 15.000 kuna, i dalje se, primjerice, u Zagrebu organiziraju borbe pijetlova i borbe pasa.
O Liniću i šaranu
U sklopu postojećeg povjerenstva za zaštitu životinja osnivaju se i dva nova odbora – za kućne ljubimce i farmske životinje, a propisuju se i način i uvjeti postupanja pri držanju kućnih ljubimaca, kontrole njihova razmnožavanja te način postupanja s napuštenim životinjama – rekao je pak Jakovina. No iako je SDP-ova zastupnica Mirela Holy podržala zakon, ocijenila ga je kao degradaciju u odnosu na vrijedeći zakon i umanjenjem prava životinja. – Posebno mi je žao što Ministarstvo nije zabranilo takozvana tradicionalna natjecanja bikova koja se pod izlikom kulturne tradicije održavaju čak i u Vrbovcu, gdje zasigurno imaju tradiciju dugu pune dvije godine – primijetila je Holy. Zakonodavci su iznevjerili životinje, poručili su jučer Prijatelji životinja, no “životinjske” teme nekim su sabornicima dobrodošle i za novi vic o Liniću i šaranu, dok jedinice lokalne samouprave upozoravaju kako ne mogu štititi životinje ako nemaju povoljno financijsko stanje.
>> Za primjer ljudima! Umjesto da jedu jedni druge, najbolji su prijatelji
Sto se bojite? Nece vam nitko zabraniti Sinjsku alku.