Afera Hipokrat – u kojoj je u ponedjeljak zbog podmićivanja uhićena cijela uprava farmaceutske tvrtke Framal i četrdeset i devet liječnika opće prakse te ih je još tristo i pedeset pod istragom – mogla bi dobiti nastavak. Naime, Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje u suradnji s DORH-om i USKOK-om češlja podatke o propisivanju lijekova svih 2500 obiteljskih liječnika u Hrvatskoj.
Odstupanja od prosjeka
HZZO je na analizi podataka iz svog centralnog sustava, iz kojeg će se iščitati koje lijekove propisuju pojedini liječnici, a onda podatke dostaviti DORH-u, ovih dana zaposlio puno ljudi.
S obzirom na to da je elektronička baza podataka koju još ima HZZO stara dvadeset godina i nema sustav koji bi analizirao “navike liječnika u propisivanju lijekova”, istraga se provodi “pješice”, pa bi mogla potrajati i desetak dana.
Radnici zavoda sljedećih će dana analizirati koje su lijekove, iz svih terapijskih skupina, liječnici najčešće propisivali te jesu li to radili u skladu s cijenama i smjernicama, a što je najvažnije, ovakvom analitikom za svakog liječnika vidjet će se odstupanja od prosjeka te je li i koji lijek favorizirao.
Neslužbeno doznajemo i da će se analizirati propisivanje lijekova od kolovoza do listopada ove godine. Već prvi rezultati pokazuju odstupanja koja su u nekih liječnika jasno vidljiva.
No, ni tu istraga neće stati, jer jednom kada se pročešljaju navike propisivanja lijekova primaraca, na red dolaze bolnički liječnici.
Kada su posrijedi prijave koje je Tihomir Strizrep tijekom 2011. godine poslao DORH-u zbog sumnji u korupciju i podmićivanje liječnika i ljekarnika (Farmal, Belupo, Jadran Galenski laboratorij, Medialab i Bauerfeind), šef HZZO-a Siniša Varga kaže da ih je vidio.
Ne prosuđuje ravnatelj
One su se, objašnjava, odnosile na poklone koje su liječnicima i ljekarnicima farmaceuti nudili za prodaju lijekova koji se izdaju bez recepta.
DORH je, ističe, na te prijave odgovorio da nije mjerodavan, jer je riječ o eventualnom kršenju Pravilnika o etičkom oglašavanju, a tadašnje Povjerenstvo za lijekove HZZO-a utvrdilo je da ni takvog kršenja nije bilo.
– Pozdravljam akciju DORH-a i USKOK-a kada je riječ o razotkrivanju korupcije – poručio je Varga.
Istaknuo je i da nije na njemu da prosuđuje je li u spomenutim prijavama bilo elemenata korupcije.
– Činjenica je i da se trenutačno ne zna granica između mita i marketinga, pa se uzdam u pravosuđe da će je postaviti i poučiti HZZO i liječnike – zaključio je šef zavoda Varga.
>>Akcija Hipokrat: HZZO za mito prijavio još četiri farmaceuta
Kad več generali nisu za zatvor da vidimo kako stojimo sa "zločinima" liječnika !?