Hoće li se najpovoljniji ponuđači za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika u Jadranskom moru izabrati prije nego što se prihvati Strateška procjena utjecaja na okoliš i koliko će se to odraziti na očuvanje mora i morskog okoliša, pitanje je zbog kojega je danas u Saboru održana tematska sjednica Odbora za zaštitu okoliša.
- Mi nismo protiv istraživanja i eksploatacije, ali smo za poštivanje visokih kriterija – rekao je predsjednik tog odbora, HDZ-ov Branko Bačić kojega je zanimalo je li već predviđeno natječajnom dokumentacijom da ta Studija može utjecati na već postignute dogovore.
Ravnateljica Agencije za ugljikovodike Barbara Dorić tvrdi da se ugovori s investitorima neće potpisivati dok se ne završi Strateška procjena. Objasnila je da je 3. studenog završeno prvo javno nadmetanje za istraživanje i eksploataciju 29 istražnih prostora u Jadranu na koje se prijavilo šest međunarodnih kompanija koje su pokazale interes za 15 istražnih prostora.
- Sad je bitno da strateška procjena bude gotova da potpišemo ugovore. Sredina prosinca krajnji je rok za izradu te procjene, kada stručno povjerenstvo utvrdi da je sve u redu otvara se javna rasprava. Nadam se da ćemo to sve odraditi do ožujka i tada potpisati ugovore – pojasnila je Dorić te dodala da strateška procjena daje određene mjere, uvjete i ograničenja kojih će se investitori morati držati.
Kada potpišu ugovore za određene istražne prostore, investitori moraju napraviti i ocjenu prihvatljivosti zahvata, a ako prilikom istraživanja otkriju naftu ili plin, morat će napraviti detaljnu studiju utjecaja na okoliš tog područja da bi znali mogu li i pod kojim uvjetima dalje kopati, naglasila je Dorić. Predstavnici svih ministarstva koja su povezana uz ovo istraživanje i eksploataciju Jadrana objasnili su da jako paze da se poštuju svi zakoni i propisi u ovom postupku, kako ne bi nastala nikakva šteta za more, zaštitu okoliša, turizam, arheološka nalazišta, ribolov....
>> 'Talijani 30 godine crpe plin iz Jadrana, možemo biti igrači od kojih će industrija prodisati'
>> Ponudu za vađenje nafte i plina u Jadranu dalo šest kompanija, a žele 15 od 29 polja
zakon spojenih posuda i hidrostatski paradoks - pascal zakon spojenih kacavida i stranački sef - branko i jadranka da li obrnute piramide mogu stajati postojano na špicevima ? dokaz : hrvatska da li obrnute piramide mogu plivati postojano na moruna moru ? to će nam odgovoriti barbara. i ona kreće ka vrhu obrnute piramide gdje zrače kozmičke zrake. čuvaj se hrabra barbara jer su zrake jake a nema zrakobrana.