Dosad smo uspjeli amortizirati najveći dio troškovnog udara nastao uslijed porasta burzovnih cijena kave. Porast burzovnih cijena na svjetskom tržištu konstantan je još od početka 2021. godine zbog nepovoljnih klimatskih uvjeta, prije svega u Brazilu kao najvećem proizvođaču sirove kave na svijetu. Ujedno, poremećaj opskrbnih lanaca uslijed pandemije dodatno je nepovoljno utjecao na kretanje cijena odnosno povećanje troškova nabave sirove kave – ističu u HUP-ovoj Koordinaciji proizvođača, prerađivača i distributera kave, čije su članice, napominju, najveći dio tog udara amortizirale na teret svog poslovanja, a korekcija cijena prema kupcima kretala se oko 10 posto kako bi krajnji potrošač što manje osjetio poskupljenje svog omiljenog toplog napitka.
- Nadamo se kako će ovim našim naporima da kava cjenovno ostane pristupačna potrošačima pomoći i najavljene mjere za ublažavanje troškovnog udara uzrokovanog porastom cijena energenata – poručuju u HUP-u.
U sklopu tih mjera očekuju i da će njihovo dugogodišnje nastojanje za ukidanjem posebnog poreza na kavu biti prihvaćeno unutar najavljenih poreznih rasterećenja. - To će biti od velike pomoći u ublažavanju ovoga značajnog troškovnog udara na krajnje potrošače – zaključuju u HUP-ovoj Koordinaciji proizvođača, prerađivača i distributera kave, čij članice obuhvaćaju oko 90 posto ukupnog tržišta kave, od Anamarije i Arabesce do Atlantic Grupe, Francka, Franje, Nestle Adriatica i Coca Cole HBC Hrvatska.