SOS telefon za žene žrtve nasilja u Zagorju na broju 049/ 639-281 radi utorkom i četvrtkom od 16 do 18 sati. Savjeti i podrška putem e-maila sos@cesi.hr može se dobiti svakodnevno.
Unatrag mjesec dana, otkad je otvorena telefonska linija, javilo se nekoliko žena koje su imale osobno iskustvo nasilja u obitelji. Svaka od njih ima svoju priču koja ostaje anonimna, no nažalost mnogo je žena u Zagorju s istim tužnim pričama, koje godinama trpe nasilje od svojih najbližih. Trpe i šute. No to više ne treba biti tako. Žene žrtve nasilja dobile su priliku, ako ništa drugo, da na SOS telefonu dobiju podršku stručnjaka koji ih razumiju i znaju im pomoći.
Teško progovaraju
Ovdje se može dobiti i konkretna pomoć za sve teže slučajeve zlostavljanja i nasilja u obitelji. – Jako nam je bitno da žene znaju da su pozivi apsolutno anonimni jer to će im pružiti sigurnost pa će nazvati i potražiti pomoć, odnosno podršku, koje su sve žene do sada dobile. Iskustva pokazuju da je ženama najteže progovoriti o nasilju i da im je ponekad potrebno samo da ih netko sasluša i na neki način potvrdi njihovo iskustvo te da razgovara s njima o mogućim rješenjima. Po potrebi smo davale i kontakte institucija kojima se mogu obratiti za, primjerice, stručnu pravnu pomoć. Jako nam je važna podrška medija, da što više žena dođe do informacija o postojanju telefona. Preko e-maila nisu nam se javljale pa pozivamo žene da se jave – rekla nam je Tajana Broz, jedna od aktivistica iz Centra za edukaciju, savjetovanje i istraživanje te predsjednica Županijskog povjerenstva za ravnopravnost među spolovima. Edukaciju za rad na SOS telefonu prošlo je dvanaest volonterski kojima su bliski socijalni rad, psihologija i pravna pitanja.
Rad s mladima
U Zaboku će 30. studenog u Zelenoj dvorani, s početkom u 11 sati, biti organiziran okrugli stol na temu “Rad s mladima na prevenciji rodno uvjetovanog nasilja. Govorit će stručnjakinje koje se bave ovim pitanjem, Sanja Cesar i Nataša Bijelić te ćemo još zvati i stručnjakinje s područja županije – rekla je Tajana Broz. SOS telefon pokrenut je u suradnji s Centrom za istraživanja i savjetovanje Krapinsko-zagorske županije i Povjerenstvom za ravnopravnost spolova