Nakon saznanja Ministarstva zdravlja da je bilo propusta u nadzoru HALMED-a nad Imunološkim zavodom prije dvije godine, nakon čega su izgubljene dozvole za krvne pripravke i bakterijska cjepiva, pojavila se i veća sumnja da su dozvole ukinute zbog pogodovanja uvoznom lobiju.
Utvrđene nepravilnosti
Iako, treba uzeti u obzir da se u tehnologiju tvrtke nije ulagalo 20 godina i da je za mnoge bilo pitanje vremena kada će se dozvole oduzeti. Zato se sa sigurnošću ništa ne može tvrditi.
Prema informacijama koje smo dobili u Ministarstvu zdravlja, utvrđeno je da je HALMED učinio grube propuste u postupku nadzora. Primjerice, postupak je dovršio po pravilniku koji nije bio na snazi od 2. srpnja 2013. godine, odnosno nakon tog datuma trebalo je uzeti u obzir samo mišljenje inspektorice HALMED-a te je ona trebala sastaviti izvješće, no sastavilo ga je stručno povjerenstvo. Iz izvješća se također ne može utvrditi na koja se mjesta odnose utvrđeni nedostaci u očevidu.
Nakon što su nabrojeni utvrđeni nedostaci, u mišljenju inspektorice HALMED-a navedeno je da se Imunološki zavod svrstava u kategoriju slabe usklađenosti s dobrom proizvođačkom praksom, što uvjetuje ponavljanje inspekcije s učestalošću od godinu dana. No nigdje u spisima predmeta nije navedeno da su uočeni nedostaci potencijalno opasni za zdravlje ljudi, već su samo nabrojeni nedostaci – kritični i manji.
Zato, kažu u Ministarstvu, HALMED mora ponoviti postupak nadzora. Naši sugovornici kažu da bi sada moglo postati problem to da HALMED ne postroži nadzor i ne odobri i privremene dozvole, koje je Imunološki uskoro trebao dobiti zbog vjerojatnog novog ulagača Visia Croatice, kojeg Vlada tek treba potvrditi. HALMED opovrgava propuste i moguće pogodovanje.
– HALMED nije nikome pogodovao. Nažalost, zbog dugogodišnjeg neulaganja, Imunološki zavod više ne može proizvoditi sigurne lijekove i bakterijska cjepiva. Godine 2009. kada su predstavnici Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) došli u inspekciju IMZ-a, na njegov zahtjev, jer su očajnički pokušavali spasiti tvrtku i ponovno se vratiti na tržište, SZO je utvrdio da proizvodnja lijekova u IMZ-u nije sigurna i da oni ne zadovoljavaju uvjete za proizvodnju lijekova za stanovništvo zemalja kao što su Burkina Faso, Liberija, Bjelokosna Obala i Afganistan. SZO nije htio kupovati lijekove koji nisu sigurni za djecu zemalja Trećeg svijeta – kaže ravnateljica HALMED-a Viola Macolić Šarinić. Poručuje i da će se dozvole vratiti onda kada će moći sa sigurnošću reći: Ne brinite se, HALMED vam jamči, vaša su djeca sigurna. U ponovni očevid HALMED će ići od 7. do 9. travnja.
Upitna i virusna cjepiva
Kao što su mnogi očekivali, zavrzlama oko Imunološkog zavoda još nema kraja. Možda zato i nije čudno što su JGL i PharmaS odustali, jer teško je nešto jamčiti, kada se ne zna, trenutačno, mogu li se dobiti i privremene dozvole. Bez tih dozvola, Imunološki je već dvije godine bez 70 posto prihoda, a tek se u manjem dijelu pokriva izvozom virusnih cjepiva. A njihova dozvola istječe ove godine. Država je krajem prošle godine uskočila omogućavanjem prodaje zaliha, što je iz nekog neshvatljivog razloga bilo onemogućeno nakon gubitka dozvola.