- Da nije bilo Katruže, vjerojatno ne bih ostala živa - otvoreno danas kaže Dragica Štampar iz Preloga, kojoj je zaklada solidarnosti Katruža, jedinstvena u Hrvatskoj, u najtežim trenucima pomogla u kupnji skupih lijekova. Samo jedna terapija lijekom mapterom stajala je 15.000 kuna. A njoj je trebalo devet!
- Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje pokriva lijekove za pacijente kojima je bolest u prvoj ili drugoj fazi. Moja je bila u četvrtoj. Kad mi je liječnica rekla da nemam pravo na lijek, pitala sam je znači li to da sam otpisana? Da mi lijek ne treba? U istoj bolničkoj sobi u kojoj smo zajedno ležali, jednom su pacijentu rekli da može dobiti lijek, drugim da ne može, trećem da može... Ja sam bila među onima koji ne mogu. Tada nismo bili u mogućnosti sami platiti terapiju, pa sam se javila Katruži i uz njezinu pomoć pobijedila bolest - napominje D. Štampar, koja je nakon toga postala zakladina aktivistica, pa pomaže u prodaji čestitaka, kalendara, cvijetova katruže i drugim humanitarnim akcijama. I Katruža sad treba pomoć jer je zahtjeva za pomoć sve više, a novca nikad dovoljno.
Zaklada Katruža osnovana je kako bi pomagala građanima u liječenju, rehabilitaciji, operacijajama, transplantacijama organa, nabavci medicinskih pomagala i kupnji lijekova u slučajevima kada zdravstveno osiguranje ne pokriva troškove. Samo u prošloj godini upravni odbor Katruže odobrio je pomoć u 32 slučaja iznosu od 220.000 kuna. U 12 godina postojanja upravni odbor Katruže podijelio je 3,4 milijuna kuna!
- Riječ je o vrlo teškim zdravstvenim situacijama u kojima građani nisu mogli sami pokriti troškove. Među njima su i oboljeli od zloćudnih bolesti, pa smo pomogli u produljenju i spašavanju života. Danas medicina pruža puno više od onoga što društvo može pratiti, odnosno platiti - kaže liječnik Miroslav Horvat, predsjednik upravnog odbora.
Ovih dana održana je i prva ovogodišnja sjednica na kojoj su odobrene četiri pomoći vrijedne 23.000 kuna. Zaklada se financira donacijama i članarinama. Općine i gradovi, udruge i sindikalne podružnice učlanjuju se godišnjom uplatom od najmanje jedne kune po stanovniku ili članu. Tako praktički svaki Međimurac, od djece do umirovljenika, donira jednu kunu godišnje. Tvrtke plaćaju 4000 članarine.