Petero ljudi zarobljeno je u špilji u jugozapadnoj Sloveniji od subote poslijepodne nakon što su obilne padaline podigle razinu vode pa ih spasioci nisu mogli sigurno izvući, izvijestili su u nedjelju lokalni mediji. Tročlana obitelj i dva turistička vodiča navodno su se sklonili na sigurno mjesto u Križnoj jami dugoj 8,2 kilometra, do koje je moguće doći samo čamcem.
Spasioci su u subotu navečer uspjeli nakratko doći do njih i dopremili su im hranu, vodu i grijani šator, rekli su u nedjelju novinarima dužnosnici civilne zaštite s tog područja. Budući da se skupina nalazila više od dva kilometra od ulaza u špilju, novom timu ronilaca trebat će tri do četiri sata da dođe do njih, rekli su dužnosnici, dodajući da će konačno spašavanje ovisiti o tome kada će pasti razina vode, izvijestila je novinska agencija STA. To bi se moglo dogoditi u nedjelju tijekom noći, ali moglo bi potrajati i nekoliko dana dok ne padne razina vode. Križna jama, lanac podzemnih jezera sa smaragdnozelenom vodom, četvrti je najveći poznati špiljski ekosustav u svijetu po bioraznolikosti.
U akciju su uključeni spasioci iz Postojne, Ljubljane i Novega mesta, nakon što su obilne kiše u jami zarobile tročlanu obitelj turista, vodiča i njegovog pripravnika. Prvi spasioci su uspjeli stupiti u kontakt sa zarobljenima te su oni u dobrom stanju, a iako će razina vode i dalje rasti u idućim satima u jami, očekuje se brzi pad. Radi se o dubini od 2.400 metara, pa je otežana komunikacija s njima.
- Dio te podzemne vode u špilju dolazi i iz Hrvatske, gdje još uvijek ima oborina - komentirao je stanje područni zapovjednik CZ-a za Notranjsku i Kras Sandi Curk.
- U špilji se vesla od jezera do jezera, a nakon prelaska preko gromada morate nositi čamac. Ovaj put grupa je došla do kraja špilje, kada su se vraćali jedno područje je bilo poplavljeno, pa su se vratili u suhom dijelu. U špilji je već pripremljena hrana, piće i plamenici za takve događaje, rekao je voditelj intervencije Walter Zakrajšek iz Službe spašavanja Jamarke. Akcija spašavanja pokrenuta je nakon što je dežurna osoba izvana primijetila kako se grupa nije vratila.
Za Danas.hr situaciju je komentirao i HGSS, navodeći kako nema potrebe za sudjelovanjem u akciji, kao što je to bilo u Turskoj.
POVEZANI ČLANCI:
- Slovenski spašavatelji su procijenili da je situacija pod kontrolom - kazao je pročelnik HGSS-a Josip Brozičević.
>> VIDEO Nevjerojatan incident u Puli: 'Netko je zapalio vrata crkve prije mise'
Znalo se dan prije ulaska 5. siječnja u jamu da će biti kišni vikend. Objavili su i u Sloveniji i u Hrvatskoj.