Dražen Golemović, kontroverzni poduzetnik i kralj istarskih vila, sproveden je danas oko 12 sati iz pulske policije pred istražne suce riječkoga Uskokova suda - Valentina Ivanetića i Vladu Bosnera. Uz Golemovića privedeno je još šest osoba, svih šest iz korupcijske piramide koju je, doznaje se iz policije, Golemović proteklih godina razvio u Istri.
'Ipsilon' u pritvor odveo Golemovića i desetak jataka
I policajci među jatacima
Priprema uhićenja i prikupljanje podataka trajali su, kako doznaje Večernji list, gotovo 18 mjeseci, i to u najvećoj tajnosti, a akcija je planirana i koordinirana iz Zagreba. Do posljednjeg trenutka, bez obzira što se spekuliralo suprotno, nije se znalo kada će početi akcija razbijanja Golemovićeva lanca korupcije u Istri i kako će ona izgledati. Razlog tolikoj konspiraciji bila je i činjenica da je Golemović svoje jatake - koje je izdašno plaćao - imao i među policajcima.
Među uhićenima je i bračni par Miošek, oboje policajci iz Poreča, općinska državna odvjetnica iz Pazina Davorka Smoković, voditelj porezne uprave u Puli Elvis Drandić te viši carinik s jednog od graničnih prijelaza.
U policiju je na obavijesni razgovor odveden, te vrlo brzo i vraćen, bliski Golemovićev suradnik, Igor Cosetto.
- Policija je od mene tražila da im pokažem neke fakture o poslovanju s Golemovićem i to je sve - izričit je Cosetto. Spominjanje nekih medija o njegovom uhićenju Cosetto smatra netočnim i zlonamjernim podmetanjem s kojim on, kao ni sa narkoticima, tvrdi, nema nikakve veze.
- Povezivanje s uhićenjima u Poreču šteti mojoj poslovnoj karijeri i obitelji. S tom pričom zaista nemam nikave veze - rekao je za Večernji list.
Nakon razgovora s policijom iz pritvora je puštena policajka Miošek, dok je njezin suprug zadržan. Također, na slobodu su pušteni odvjetnica Smoković i Drandić koji je visoko pozicioniran na listi HDZ-a za županijske izbore u Istri. Nije poznato hoće li HDZ maknuti Drandića sa liste poželjnih političara, i postoji li uopće taj mehanizam.
Ipak, uz Golemovića, zadržani su i carinik Silvano Legović te policajac PU Poreč Željko Muler.
Foto: Duško Marušić
Iako u policiji ne žele govoriti o kojim se konkretnim djelima radi, s obzirom da je riječ o Uskokovu predmetu, doznajemo kako se Miošeka sumnjiči za zloporabu policijskih ovlasti, korupciju, iznudu, odavanje službene tajne i prikrivanje dokaza. Koja se djela vezuju za njegovu suprugu, inače policijsku službenicu za suzbijanje obiteljskog nasilja i maloljetničku delinkvenciju, nije poznato.
Oštetili državni proračun
Voditelja Porezne uprave u Puli Elvisa Drandića sumnjiči se da je Golemoviću pogodovao u poslovanju i nije provodio porezne naloge te je njegovo poslovanje prikazivao urednim kroz fiktivna izvješća, čime su oštetili državni proračun za milijunske vrijednosti.
Carinik je imao manju, no ne i zanemarivu ulogu jer je tijekom svoje smjene znao propuštati Golemovićeva vozila kao i vozila njegovih "prijatelja" preko granice bez pregleda.
Smoković među osumnjičenima
No, glavna karika u lancu ipak je općinska državna odvjetnica u Pazinu Davorka Smoković. Nju su istražitelji USKOK-a i policije dugo držali pod povećalom zbog pogodovanja Golemoviću, za što je, tvrdi Večernjakov izvor u vrhu MUP-a, bila obilno nagrađivana. D. Smoković, koja je pozornost medija na sebe usmjerila kandidaturom za mjesto u ŽDO-u, Golemoviću je stopirala sve prijave koje bi bile podnesene, a koje Miošek nije uspio zaustaviti, te je na taj način blokirala rad policije. Sumnjiči je se i za odavanje službenih tajni te još niz kaznenih djela.
Svi su privedeni ispitani u Rijeci, a nakon toga istražni suci odredili su im zadržavanje u pritvoru.
- Golemović će u petak ponovno biti ispitan i to po istražnom zahtjevu. To je sve što vam, za sada barem, mogu reći - izjavio je za naš list odvjetnik Ljubo Pavasović Visković.
Za Engleze gradio toskanske plagijate
Inače, Večernjak doznaje je posljednjih mjeseci Golemović naglo otpustio nekoliko svojih zaposlenika koji su se bavili povjerljivim poslovnim podacima njegovih tvrtki te se sumnja kako mu je, unatoč najvećoj tajnosti, ipak dojavljeno o akciji Ipsilon. Inače, Golemović je do sada na području Istre izgradio osamdesetak ekskluzivnih vila po uzoru na one u Toskani.
Foto: Duško Marušić
Većina ih je prodana njegovim navodnim partnerima iz Velike Britanije, tvrtki City Green, a još tridesetak ih je u fazi dovršenja. Zanimljivo je da je 2006. godine Golemovićeva tvrtka Istra Rustica uvrštena među 400 najboljih tvrtki u Hrvatskoj po ocjeni Privrednog vjesnika, a prihod je mjerio u milijunima.
Uspješan poduzetnik
Često je davao intervjue kao uspješni poduzetnik te nije skrivao svoj zavidni materijalni status, a najavio je i ulaganja u obnovu stare jezgre grada Poreča gdje je također kupio jedno odmaralište koje je bilo u vlasništvu nekoga iz Srbije, planiravši ga preurediti u luksuzni hotel. Zanimljivo je da je struka njegove vile u toskanskom stilu proglasila - arhitektonskim kičem.
Porečani, među kojima je Golemović živio posljednjih sedam godina, komentirali su njegovo uhićenje, no ne s prevelikim iznenađenjem. - Znali smo da je tu mutan posao, no oduvijek je bio okružen ljudima kojima se nije bilo pametno zamjerati. Bilo je pitanje trenutka kada će se krenuti na njega. Konačno, skidamo kapu istarskoj policiji - kažu Porečani.
Osim na Golemovića, Porečani su poprilično ljutiti i na Miošeka koji je počesto znao pokazivati silu. No, ni njemu se nitko nije usudio ništa reći ili ga prijaviti jer je - radio u policiji.
Oženio Sliškovu udovicu
Inače, podsjetimo, Golemović je u Poreč došao nakon ubojstva Vjeke Sliška kada je svoju tadašnju vjenčanu kumu, a danas suprugu Danijelu s dvoje male djece doveo u Istru, na sigurno, da ih zaštiti od Sliškove obitelji. U braku imaju još četvero djece, ukupno šestero. Žive u velebnoj i luksuznoj vili na Stanciji Diklić, kod sela Vrvari, nekoliko kilometra od središta Poreča.
Golemovićevi su često u svojoj vili s bazenom ugošćavali zagrebačku elitu među kojima i ubijenog Ivu Pukanića, a na otvorenju njegova restorana "Distinguist guest" (DG - kao Danijela Golemović i Dražen Golemović) viđen je i njegov odvjetnik Ljubo Pavasović Visković te brojni ljudi sa stupaca crne kronike, pa i iz srbijanskog podzemlja. No, u maniri dobrog domaćina, Golemović, koji je postigavši poslovni uspjeh težio javnom priznanju uspješnog i uvaženog građanina, organizirajući humanitarne koncerte, dajući donacije i sudjelujući na licitacijama, znao je ugostiti i lokalne političare. Također, Golemović je uz Pavasovića angažirao još dvojicu odvjetnika, Predraga Jošanovića, poznatog pulskog krivičara te Sinišu Borsteka, odvjetnika "jačih porečkih igrača".
Zanimali ga mediji
Želja mu je bila postati članom jedne istarske stranke, no to mu ipak nije pošlo za rukom. Često je viđan u društvu člana porečkog poglavarstva zaduženog za prostorno uređenje i urbanizam te vlasnika srodne tvrtke - Ede Kosa, pa tako - priča se u gradu - Golemović nije imao problema sa izdavanjem građevinskih dozvola za svoje objekte pa ni one u staroj gradskoj jezgri koje je namjeravao preurediti u luksuzne hotele.
Nedavno je, upravo posredstvom državne odvjetnice i njezinih veza, uložio zavidan novčani iznos u lokalni dnevni list, a zanimala ga je i televizija. Večernjakovi reporteri jučer na gradilištima Golemovićevih vila nisu zatekli nikog od radnika, a i obiteljska kuća, inače ograđena visokim zidom, bila je zatvorena.