Deset država članica EU, uključujući i Hrvatsku, potpisalo je inicijativu kojom traže revidiranje ugovora s proizvođačima cjepiva protiv COVID-19, a na tom su tragu i ostali predstavnici zemalja članica.
Na Vijeću za zapošljavanje, socijalnu politiku, zdravstvo i pitanja potrošača (EPSCO) danas u Luxembourgu iznose inicijativu da se rizici neispunjenja ugovornih odredbi ravnomjerno raspodijele između država članica i prozvođača, umjesto, kako stoji u važećim ugovorima, da sve rizike i troškove snose države članice.
Učinak cijepljenja je jasan, ali ponuda i potražnja nisu usklađene i suludo je proozvoditi ekstremne viškove cjepiva koji se potom uništavaju, čulo se na Vijeću.
Ministar zdravstva Vili Beroš takav zahtjev iznosi u ime Hrvatske.
Naime, nakon što je krenula, isporuka cjepiva 2021. nije se odvijala dogovorenom dinamikom već je stizalo manje naručenih doza, i ljudi su obolijevali, a kada je zakašnjelo cjepivo počelo stizati u većim količinama, interes za cijepljenje je slabio.
Epidemiološka se situacija u 2022. popravila, još uvijek se kasni s registracijom modificiranih cjepiva, proizvođači nisu prilagodili dinamiku proizvodnje pa se stvaraju viškovi cjepiva i države su ih prisiljene uništavati.
- Ugovore treba izmijeniti na način da proizvođači podijele rizike s državama članicama u smislu da proizvođač ima obavezu prekinuti proizvodnju svih nepotrebnih doza cjepiva na zahtjev države članice, kao i da proizvođači osiguraju primjerenu kompenzaciju građanima u slučaju nuspojava - rekao je ministar Beroš.
On je jedan od rijetkih ministara zdravstva u EU 27 koji je opstao na funkciji svo vrijeme od početka pandemije. Samo je šest zemalja do danas zadržalo iste ministre zdravstva kao i početkom 2021. godine: Danska. Italija, Luxembourg, Malta, Portugal i Švedska.