Ministrica za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku Vesna Bedeković posjetila je Andraševec, mjesto u kojem je šest štićenka doma za stare i nemoćne izgubilo život u požaru. Ministrica je izrazila sućut obiteljima stradalih, a novinarima je kazala kako ne može davati još nikakve konkretne informacije o nesreći jer je očevid još u tijeku.
- Prije svega imam potrebu reći da sam ovdje došla i kao osoba i kao ministrica. Bila sam na putu, vratila sam se s drugog kraja Hrvatske najbrže što sam mogla. Doista sam duboko potresna ovim tragičnim događajem koji nam se dogodio. Prije svega željala bih izraziti sućut svim obiteljima stradalih - kazala je ministrica.
VIDEO Tragedija u Andraševcu
Otkrila je da je vlasnica dobila dozvolu 2013. godine i od tad se bavi tom djelatnošću.
- Ovdje se radi o privatnoj ustanovi. Za ovakve vrste privatnih domova dozvole za rad izdaju županije. Tako da više od toga ne mogu ništa reći. Očevid je u tijeku. Po okončanju imat ćemo sve relevantne podatke i onda ćemo moći reći nešto više. Ono što smatramo da je važno je reći da je Ministarstvo osiguralo žurni privremeni smještaj za sve korisnike ove institucije koji se nalaze u susjednoj zgradi. Njih je 21 korisnik. Nakon što se završi očevid moći ćemo pristupiti njihovom izmještanju, naravno, ako se s tim slože njihove obitelji.
VIDEO Vatrogasac o požaru u domu za stare i nemoćne
Upitana kako je moguće da jedan zaposlenik u takvim ustanvama radi i sa desetak štićenika i je li to po pravilima, kazala je da je to u nadležnosti županije koja izdaje rješenje na temelju svoje procjene pojedinih privatnih ustanova. Pojasnila je i da Ministarstvo u pravilu nadzor čini po zaprimanju prijava, a što se tiče ove ustanove Ministarstvo nije zaprimilo nikakve prijave, kazala je.
Upitana propisuje li zakon da netko mora biti cijelo vrijeme s nepokretnim osobama, kazala je:
- Utvrđivanje minimalnih uvjeta i svih okolnosti rada sa starijim osobama ima niz detalja koje je potrebno ispuniti. U svakom slučaju starije osobe ne bi smjele biti puštene bez skrbi i kontrole stručnih osoba.
Ona je potresena! Pa da malo ministarstvo kontrolira domove i ugovore o dozivotnom uzdrzavanju bi li potreseni kao da im je pala atomska bomba na kucu. Vecina domova za staroke u privatnom vlasnistu nema osnovne tehnicke uvjete, protupozarni sustav? ne nasmijavajte me! Ne znam kako ti domovi uopce mogu funkcionirati ako korisnik placa 500njak eura smjestaj mjesecno. Malo realnosti