U povodu 40. godišnjice svog postojanja i rada , popularni glazbeni sastava “Dubrovački kavaljeri” iz Beča darovali su bečkim Hrvatima i njihovim austrijskim prijateljima impozantan svečani koncert. Jubilarni koncert održan je u četvrtak navečer u prekrasnoj baroknoj dvorani Stare gradske vijećnice u Beču, ispunjene do posljednjeg mjesta. Ne samo sjedećeg nego se je i stajalo. Sve kako bi se uz izvorne i autorske dalmatinske i ostale pjesme i šansone zajednički s Dubrovačkim kavaljerima, proslavio njihov 40. rođendan.
Pokrovitelj koncerta bilo je Veleposlanstvo Republike Hrvatske u Austriji, na čelu s hrvatskim veleposlanikom Danielom Glunčićem, koji je također nazočio koncertu, zajedno s vojnim izaslanikom RH u Austriji, pukovnikom Mariom Pavlakom.
Nazočne goste i uzvanike uvodno je pozdravila organizatorica koncerta, predsjednica udruge “Riječ-Boja-Ton” u Beču, Zagrepčanka Jadranka Klabučar-Gros, nazvavši slavljenike “bečkom institucijom”.
Simpatična glazbena četvorka koju čine kantautor Josip Čenić, jedan od osnivača i voditelj Dubrovačkih kavaljera (2. tenor i gitara), Matko Dišipulo (bariton, mandolina i gitara), Antonel Pranjić (1. tenor i gitara) i Karl-Johannes Vsedni (bas i glasovir) pripremila je za jubilarni bečki koncert poseban program i u goste pozvala svoje prijatelje glazbenike.
Među gostima su bili Slavko Ninić, poznata hrvatska glazbena legenda u Beču, koji desetljećima nastupa s glazbenom kapelom “Bečkih čuša” (Wiener Tschuschenkapelle), zatim Luka Gudelj mladi hrvatski tenor koji pjeva u bečkoj Državnoj operi, hrvatski glazbenik, tekstopisac i pjesnik u Beču Mišo Bijuklić, koji je napisao navijačku pjesmu za Vatrene, te gradišćanskohrvatska književnica i pjesnikinja Ana Šoretić, koja je Dubrovačkim kavaljerima izrecitirala prigodnu, slavljeničku čestitku. Sve zajedno sjajno ukomponirano s nastupom Dubrovačkih kavaljera: od Ninićeve solo izvedbe i zajedničke izvedbe “Kad ja pođoh na Bembašu” do Gudeljevih “O sole mio” i “Santa Lucia”, te Mišine svirke.
Sve u svemu , koncert je bio prava “glazbena poslastica” za publiku, koja je Dubrovačke kavaljere za uživanje u muziciranju nagradila dugotrajnim pljeskom i povicima “bravo”. Preko dva sata Kavaljeri su nizali svoje hitove u taktu čarobne glazbe, uz zvukove mandoline, gitara i glasovira. Od pjesme Sorgo i Dubrovniče moj, Molitve sv. Franji, Prijatelji stari i Šumi, šumi javore…, preko Zelene naranče, Tarantelle i Stara majko … do Tad otvori svoje škure, Dubrovački kavaljeri i Jedna je Hrvatska, nakon čega je uslijedio glazbeni dodatak.
Posebno burnim aplauzom bečki su Hrvati pozdravili pjesmu “Jedna je Hrvatska”, koja je u međuvremenu postala “hit” iseljene Hrvatske, za koju je tekst napisao upravo Josip Čenić. Pjesmu je prije više desetljeća, na jednom od Splitskih festivala, izvela i Vera Svoboda.
Dubrovački kavaljeri su osnovani 1984. godine u Dubrovniku, a od 1989. godine djeluju u Austriji. Članovi skupine su se stalno izmjenjivali. Iz prvobitne postave ostala su samo dva člana, Josip Čenić i Matko Dišipulo.
Međutim, svakako treba spomenuti i osnivača i dugogodišnjeg stalnog člana Kavaljera , Marka Majkovicu, tenora, klavijaturista , kompozitora i aranžera koji već duže vrijeme nije sa Kavaljerima, a koji je, iako je shrvan bolešću, došao u Beč sa ostalim članovima Dubrovačkih kavaljera proslaviti 40. rođendan ansambla. I tako je uveličao proslavu.
“Proteklih 40 godina Dubrovački kavaljeri afirmirali su se kao neraskidivi dio hrvatske iseljeničke zajednice u Austriji, a za domaćine Austrijance su oni postali prepoznatljiv i rado slušan i viđen - hrvatski brend, rekao je veleposlanik Glunčić za Večernji list. Potvrda toga su prema Glunčićevim riječima i njihovi “brojni nosači zvuka, međunarodni nastupi te sudjelovanje u nekim od najistaknutijih austrijskih programa i manifestacija”.
Vezano uz njihove zasluge u izvandomovinstvu, Glunčić je istakao:
“Dubrovački su kavaljeri, poput pravih veleposlanika kulture, doprinijeli prepoznatljivosti hrvatskoga glazbenog identiteta te produbljivanju kulturnih i prijateljskih veza između Austrije i Hrvatske”.
Članovi sastava, prije dosta godina bili su u Beču i basist Božidar Pintarić i Martina Mazanik, sopranistica i flautistica kao i bubnjar Dragan Radić.
Organizatorica koncerta i predsjednica Udruge “Riječ-Boja-Ton” Jadranka Klabučar Gros rekla je za Večernji list:
“Dubrovački kavaljeri ne samo da su bečka institucija nego i hrvatski glazbeni brend koji je izvan domovine prepoznatljiv već četiri desetljeća, što nije lako. Ali ne smijemo zaboraviti i na veliko srce Kavaljera, koji humanitarno pomažu ljude i dobrovoljno nastupaju na mnogim iseljeničkim priredbama i manifestacijama”.
“Hvala našoj vjernoj publici i svima koji nas već 40 godina podržavaju i prate. Austrijanci vole Hrvate, Hrvatsku i naše pjesme, ne samo dalmatinske, šansone i one melankolične i sjetne nego i duhovne i -a capella - pjesme ili četveroglasne, koje i mi obožavamo, a često se baš ne čuju u Austriji”, rekao je na kraju koncerta Josip Čenić. Dodao je kako Austrijanci “bez obzira što mnogi ne znaju hrvatski, vole hrvatsku glazbu i u njoj uživaju”.
Čenić je istakao kako je ovaj bečki koncert prvi u nizu slavljeničkih koncerata Dubrovačkih kavaljera ove godine, a da će vrhunac, između ostalog u Beču i Gradišću, biti njihov nastup 9. lipnja u Kneževom dvoru u Dubrovniku, u sklopu Le Petit Festival du Theatre.
Član iz prve postave Dubrovačkih kavaljera već 40 godina je Matko Dišipulo koji nam je rekao:
“Josip i ja od početka zajedno nastupamo. vrijeme je jednostavno prolijetjelo. Ono što me veseli je da je večeras na koncertu mješana publika, ima i dosta Austrijanaca, koji dolaze na naše koncerte jer vole mediteranski melos i našu glazbu za srce i uživanciju”. Matko je naglasio kako je za svečani koncert u Beču uzeo posebnu “napolitansku mandolinu”, da raznježi srca Bečana.
Marko Majkovica je nekako tužno nam rekao: “Ostarili smo. A ja sam se i razbolio. Svejedno sam u nekom mom điru-gospar Marko i rock n roll”. Dolazak Marka iz Dubrovnika u Beč na proslavu 40. rođendana sastava, bilo je za slavljenike i publiku “ugodno iznenađenje”.
“Čestitam Kavaljerima na velikom jubileju i svemu što su postigli svih ovih desetljeća. Na brojnim nosačima zvuka, na tisućama koncerata i nastupima u Austriji, Hrvatskoj i širom Europe. Počašćen sam da su me pozvali da otpjevam dvije pjesme na njihovom jubilarnom bečkom koncertu”, rekao je Slavko Ninić, hrvatska glazbena legenda u Beču.
“Hvala Dubrovačkim kavaljerima koji su me pozvali kao glazbenog gosta na proslavu njihove 40. godišnjice. Jer, nije lako uspjeti i održati se u Beču, svjetskom glazbenom središtu, ni meni ni njima. Tim više sam sretan i drago mi je da me je publika uz pratnju Dubrovačkih kavaljera večeras ovako dobro primila”, rekao nam je operni pjevač Luka Gudelj, koji svojim raskošnim tenorom oduševljava i publiku Bečke državne opere.
Gradišćanska Hrvatica, književnica i pjesnikinja Ana Šoretić je napomenula kako u “samo tri minute, koliko je dobila da izreče svoju čestitku svojim velikim i dugogodišnjim prijateljima Kavaljerima, nije mogla nego u pošalicama spomenuti njihove velike kvalitete: “Biti ne samo dobar glazbenik i umjetnik nego prije svega dobar čovjek”. Ana nije zaboravila spomenuti ni Čenićevu pjesmu “Jedna je Hrvatska” s kojom se, kako je naglasila, identificiraju brojni hrvatski iseljenici u Austriji, uključujući i gradišćanske Hrvate.
I što na kraju reći nego čestitke Dubrovačkim kavaljerima, koji su imali zapažene nastupe ne samo u Austriji i Hrvatskoj nego i u Italiji, Njemačkoj i drugim europskim zemljama, na njihovom 40. rođendanu. Uz želje da traju i dalje, jer hrvatski ih iseljenici vole i trebaju! Da im mediteranskim melosom ublaže sjetu i bol za njihovim rodnim krajem.