Ako ne pijemo ne možemo plesati i zabavljati se. Od 23 do 2 ujutro uzmemo barem pet piva i to je to – odgovorio je razred Medicinske škole Karlovac koji je šokirao medicinsku sestru Nedeljku Mužak. Posebno što su se s tvrdnjom da bez alkohola nema zabave složile i djevojke i mladići.
Njihova razmišljanja, nažalost, dijele i mnogi drugi. No, medicinari će situaciju na karlovačkom području pokušati promijeniti međunarodnim projektom ‘Zdrava djeca u zdravim obiteljima’ sufinanciranom od EU.
Prevencija ‘ne štima’
– Educirali smo deset volontera i još ćemo toliko.Održavat će predavanja, ali planiramo i niz drugih aktivnosti, druženja bez alkohola i slično. Cilj je obuhvatiti pedeset obitelji koje će od svega toga imati koristi. Ovo što rade volonteri je vrlo vrijedno i korisno i za njihov osobni život – rekla je pročelnica Odjela za razvoj i Europske integracije Karlovačke županije Eva Maria Sobotik Pavan.
Trenerica u projektu Nedeljka Mužak upozorava da je Hrvatska kod djece od 9 do 12 godina u europskom prosjeku kod prekomjernog opijanja, dok je kod 15-godišnjaka na prvom mjestu, što pokazuje da u prevenciji nešto ne štima. Učenici Medicinske i Ekonomsko-turističke škole Nikica Pleš, Nikolina Živčić i Helena Brajdić i prije nego su postali ambasadori zdravlja govorili su da ima zabave i bez alkohola.
Kriv je netko drugi
–Jednom sam u tome i uspio. No, u većini slučajeva me poslušaju, ali nastave po svom. Nadam se da ćemo svojim djelovanjem pomoći da se situacija popravi– kaže Pleš. Među volonterima je i Dražen Basar koji alkohol nije okusio jedanaest godina.
–Nitko ne razmišlja da će postati ovisnik. Problem je što kod nas nije normalno ne piti. Pije se za rođendan, krstitke, kad se dobije posao ili ostane bez njega. Svi oni koji čak i dođu na liječenje ne žele reći da su alkoholičari. Kriv im je šef, žena koja ga ne sluša… – kaže Basar, predsjednik Kluba liječenih alkoholičara Karlovac.