Razmjena podataka o stranim državljanima koji štede u državama članicama EU ide sporije nego što je Hrvatska mislila.
Naša Porezna uprava ispoštovala je zadane rokove i do kraja lipnja dostavila sve podatke o kamatama stranaca koji štede u Hrvatskoj, ali do ovoga tjedna u Zagreb su pristigli podaci iz dvadesetak zemalja.
– Trenutno Ministarstvo Financija raspolaže podacima iz dvadesetak zemalja i u daljnjem je traženju od drugih država – kazali su u Poreznoj upravi koja je odlučila da će javno objaviti podatke o broju Hrvata koji štede u inozemstvu i kamatama koje su primili u drugom dijelu 2013. godine tek kad prikupe informacije iz svih država.
Europskom direktivom propisana je razmjena informacija o isplaćenim kamatama na štednju između država članica EU, a čiji je cilj da se dohodak od kamata oporezuje u državi gdje je primatelj kamate porezni rezident, i da se u tom smislu spriječe porezne utaje, pojašnjavaju u Ministarstvu financija.
U program automatske razmjene podataka uključeno je 26 zemalja članica EU (povrh njih su i nizozemska i britanska područja), dok Austrija i Luksemburg imaju prijelazno razdoblje, tijekom kojeg kamate oporezuju s 35 posto poreza po odbitku.
Četvrtina naplaćene kamate ostaje u Austriji, a ostatak se šalje državama iz kojih dolaze strani štediše. Budući da Hrvatska još ne oporezuje kamate, Hrvati koji tamo štede mogu se osloboditi plaćanja poreza po odbitku ako svojevoljno pristanu na razmjenu podataka.
Sličnu praksu plaćanja pretporeza na kamate ima i Švicarska, koja i dalje čuva identitet štediša i institut bankarske tajne pa podatke dostavlja samo za strance koji to zatraže da bi se oslobodili plaćanja pretporeza.
>> 'Građani imaju oročeno 10 milijardi eura štednje'
Napravit ću sve samo da se ovi besposličari ne dočepaju niti jedne lipe moje zarade .