CRNE BROJKE

U Hrvatskoj je ove sezone od gripe umrlo 12 ljudi

gripa
Foto: Robert Anić/PIXSELL
31.01.2017.
u 07:15

Ove se godine u Hrvatskoj cijepilo tek šest posto građana što je među najnižim odazivima u Europi

Dvije bebe u splitski KBC u nedjelju su primljene bez znakova života. Za obje se sumnja kako su umrle od posljedice gripe.

– Nažalost, ta su djeca dovezena u splitsku bolnicu već mrtva! Pokušali smo ih reanimirati, i jednu i drugu bebu, no, na žalost, ništa nismo mogli napraviti – rekao nam je dr. Ivo Jurić, ravnatelj splitskog KBC-a. Ujutro u šest sati dovedena je na Hitni kirurški prijam beba stara četiri i pol mjeseca bez znakova života. Liječnici su je 45 minuta pokušavali reanimirati, ali uzalud. Malo kasnije, tijekom prijepodneva, vozilom Hitne medicinske pomoći dovezena je četveromjesečna djevojčica, u vrlo teškom stanju.

Sve je bilo uzalud

– Nju su prvo pokušavali reanimirati roditelji kod kuće, jer su zvali hitnu pomoć i dobili su upute. Onda je reanimacija pokušana u vozilu hitne pomoći i konačno kod nas na Hitnom dječjem prijamu, gdje je dovedena. Pokušavalo se još sat vremena, međutim dijete je već bilo mrtvo prije no što je došlo i sve je bilo uzalud. Sve se pokušalo napraviti, ali ništa nije išlo. Užas! – ispričao je dr. Jurić. Na pedijatriji je za to dojenče napravljen jedan brzi test na gripu i rezultat je bio pozitivan. Kako nam je rekao dr. Jurić, po riječima roditelja, u obitelji je brat ili sestra bebe nedavno prebolio gripu kod kuće, bez komplikacija. Ravnatelj splitske bolnice kaže da će za obje umrle bebe točan uzrok smrti znati nakon obdukcije te analizom uzoraka u referalnom centru pa u splitskom KBC-u.

– Za drugu bebu, koja je dovedena na Hitni kirurški prijam još ne znamo uzrok smrti pa je prerano prognozirati je li zbog gripe ili nije. U svakom slučaju ovo je užasna vijest – zaključio je dr. Jurić.

Inače, u Splitu je do sada potvrđeno šest smrtnih slučajeva od gripe ove sezone, dok je u cijeloj Hrvatskoj ukupno umrlo 12 ljudi. Zadnji potvrđeni slučaj je sedmogodišnja djevojčica koja je također umrla u splitskom KBC-u. Ona je u bolnici bila 20-ak dana, liječnici su učinili sve što su mogli, međutim došlo je do teških komplikacija, virus joj je napao sve vitalne organe, osobito mozak i, nažalost, umrla je. Dr. Jurić kaže da nema mjesta panici ni strahu, ali poziva ljude da se dogodine cijepe.

Ove se godine, naime, u Hrvatskoj cijepilo tek šest posto građana što je među najnižim odazivima u Europi. Ipak, upitna je i djelotvornost samog cjepiva budući da je u većini oboljelih riječ o mutiranom virusu gripe tip A (H3N2) i zaštita ni nakon cijepljenja nije u potpunosti učinkovita. Procjenom učinkovitosti u postocima još se ne barata, ali pred kraj sezone bolesti gripe bit će javnim i taj podatak. Trenutno rani monitoring na pacijentima starijima od 65 godina u Švedskoj i Finskoj govore o niskoj učinkovitosti do 30 posto. Stručnjaci već upozoravaju na iduću sezonu gripe jer je epidemiološka prognoza daljnja mutacija virusa. Dosadašnji smrtni slučajevi u nas pokazali su da gripa može i jest smrtonosna bolest neovisno o dobi pa je u Splitu preminula ranije i osoba u 30-im godinama i pacijent starije životne dobe, a tragedija u nedjelju izazvala je opravdani strah mnogih roditelja. Po roditeljskim i antivakcinalnim grupama na društvenim mrežama komentira se i nagađa o mogućim uzrocima smrti djevojčice i dviju beba u splitskom KBC-u.

Mjere prevencije

Proteklih tjedana i Nacionalni centar za gripu zabilježio je porast broja oboljele djece do četiri godine, a Hrvatski zavod za javno zdravstvo izašao je s preporukama za smanjenje širenja zaraze u dječjim kolektivima. Neke od preporuka tako su primjerice redovito provjetravanje prostorija u kojima borave djeca, higijenske mjere poput pravilnog pranja ruku što znači pranje sapunom i vodom 20 sekundi i brisanje papirnatim ručnikom kojim se potom zatvara slavina, držati razmak najmanje metar od osobe koja kašlje ili kiše, ne dodirivati rukama usta, nos, oči i tako dalje. Nabrojane mjere prevencije nisu samo za najmanje; provjetravanje prostorija i higijena ruku zapravo su sve što se može učiniti da bi se izbjegla bolest gripe izuzev cijepljenja. Trenutno je u Hrvatskoj više od 25 tisuća oboljelih, a realna brojka je zasigurno veća jer se ne prijavljuje svaki slučaj.

>> Dvoje umrlo od gripe, stiže epidemija

Ključne riječi

Komentara 2

SZ
stela_zg
12:40 31.01.2017.

izbjeglice koje svakim danom dolaze se predstavljaju kao maloljetnici (stari od 13-17 g., rođeni na 1.1.), vodi ih se na preglede po pedijatrijskim ambulantama iako je svima jasno da su postali punoljetni prije desetljeća ako ne i dulje. zašto se ne cijepe maloljetna djeca izbjeglice po punom programu kojeg moraju dobiti naša djeca i koji je zakonski propisan? neka se cijepite po ubrzanom programu, i to za 10-tak bolesti odjednom, kao što se zna cijepiti i malo dijete ako nije bilo cijepljeno na vrijeme. ako su cjepiva neškodljiva kao što se tvrdi onda je to sasvim sigurna i bezopasna preventiva od zaraznih bolesti. naša necijepljena djeca ne mogu ni u vrtić ni u školu, a oni se bez ograničenja šeću, bez karantene, bez cijepljenja, a skoro svi imaju svrab.

DU
Deleted user
12:07 31.01.2017.

TV vijesti, tisak te razni portali prepuni su tzv. vijesti o raznim raskalašenim ponašanjima, o lopovlucima i bla-bla. Međutim, o gripi koja oduzima živote - jeva koja vijest. U susjednim zemljama itekako se upozorava javnost, podučava mjerama opreza i zaštite...kodd nas..Ne. Jedino uporni nađu poneke upute. Mnogi liječnici obiteljske medicine šalju ljude natrag na posao odmah čim im je temperatura pala na cca 37 stupnjeva. A to što su ljudi zarazni još 5 do 10 dana - nema veze. neka šire viruse, zar ne?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije