Šestoga dana izbjegličke krize u Hrvatskoj glavni prihvatni centar za ljude koji ilegalno stupaju na hrvatsko tlo postao je prostor nekadašnjeg skladišta Ine kod Opatovca, nedaleko od Vukovara. U njemu je postavljeno 200-ak šatora za smještaj izbjeglica kojima su osigurani kreveti i prekrivači. Kapacitet centra iznosi oko 4000 izbjeglica, a trenutno se u njemu nalazi oko 2500 izbjeglica. Unutar centra nalaze se i šatori za tuširanje, prehranu, psihosocijalnu i svaku drugu pomoć. Dijeli im se hrana, a aktivisti Hrvatskog Crvenoga križa kontinuirano im dijele voće, vodu...
Svi oni nakon prelaska granice autobusima se dovoze u Opatovac gdje prvo prolaze zdravstvenu i sigurnosnu provjeru. Nakon toga smještaju se u šatorima unutar kampa gdje bi, prema planovima, na daljnji prijevoz trebali čekati najdulje 48 sati. U samome kampu može ih se vidjeti kako šetaju, leže po šatorima ili na samoj travi. Djeca trčkaraju okolo, neka s igračkama, a neka s loptom. Vide se i vatrogasne cisterne za vodu kao i mjesto za umivanje. Podignuti su odvojeni šatori za tuširanje muškaraca i žena. Vide se i šatori za pružanje prve pomoći kao i šatori Hrvatskog Crvenoga križa.
Pred objektom gdje se dijeli hrana izbjeglice stoje u redu. Unutra im se dijeli voda, hrana, konzerve, voće... Sa svime viđenim u centru zadovoljan je i glavni tajnik Međunarodne federacije Crvenog križa i Crvenog polumjeseca Elhadj As Sy koji je prošao cijeli kamp, razgledao šatore, ali i razgovarao s izbjeglicama.
– Dokazali ste da ne pravite razliku između onih koji žive ovdje i onih koji su došli – rekao je Elhadj As Sy zahvaljujući Vladi RH i Hrvatskom Crvenom križu na svemu učinjenome za smještaj i prihvat izbjeglica.
– Mnogi od tih ljudi su istraumatizirani tijekom putovanja. Mnogi imaju u brojne nevidljive rane. Ovdje im je osigurana hrana, voda, smještaj, medicinska skrb... – rekao je Elhadj As Sy. Dodao je kako je za sve te ljude sada vrijeme ključan faktor te je pozvao na žurnu akciju kako bi im se osiguralo da krenu na sigurno. Izrazio je i zadovoljstvo prisutnošću pripadnika Hrvatske vojske za koje je rekao kako oni nisu tu da ikoga zastrašuju nego je njihova uloga ovdje da smiruju ljude, u čemu i uspijevaju. Na kraju je zahvalio svim volonterima Crvenoga križa, UNHCR-a, Unicefa, Magne i drugih organizacija na svemu učinjenome za izbjeglice.
U centru je bio i izvršni predsjednik Hrvatskog Crvenoga križa Robert Markt koji je rekao kako su uspjeli u svome prvom obećanju kada su rekli da nitko od izbjeglica neće u Hrvatskoj biti niti žedan niti gladan.
– Sada radimo na tome da ta pomoć bude još bolja i kvalitetnija – rekao je Markt ističući i Službu traženja Hrvatskog Crvenoga križa koja je mnoge obitelji, rastavljene tijekom transporta, uspjela ponovno spojiti.
>> Sve priče o izbjeglicama čitajte u našem specijalu Izbjeglička kriza
>> Strah od islamizacije Europe je neutemeljen jer 500.000 useljenika ne mijenja mnogo
Dobro je što su izbjeglice naučene živjet samo na "visokoj nozi" pa traže samo život u bogatim državama, kao bježe od rata da bi došli do mira, ali samo u Njemačku i Švedsku.