SASTANAK SA Stoltenbergom

Erdogan: Turska neće žuriti s ratifikacijom ulaska Švedske i Finske u NATO

Turkish President Tayyip Erdogan and NATO Secretary-General Jens Stoltenberg pose as they sail through Bosphorus in Istanbul
Foto: MURAT CETINMUHURDAR/PPO/REUTERS
1/2
05.11.2022.
u 00:30

Budući koraci dviju nordijskih zemalja "odredit će koliko će brzo ići proces odobravanja trilateralnog memoranduma i kada će biti zaključen", stoji u priopćenju Erdoganova ureda u vezi s dogovorom o pristupanju Finske i Švedske NATO savezu.

Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan u petak je nakon sastanka s glavnim tajnikom NATO-a Jensom Stoltenbergom u Istanbulu dao do znanja da njegova vlada neće žuriti s ratifikacijom pristupanja Finske i Švedske NATO-u.

Budući koraci dviju nordijskih zemalja "odredit će koliko će brzo ići proces odobravanja trilateralnog memoranduma i kada će biti zaključen", stoji u priopćenju Erdoganova ureda u vezi s dogovorom o pristupanju Finske i Švedske NATO savezu.

"Razgovarali smo o finaliziranju članstva Finske i Švedske u NATO-u, što će naš Savez učiniti jačim", napisao je šef NATO-a na Twitteru nakon sastanka s Erdoganom.

Turska je postavila stroge uvjete prije nego što je dala zeleno svjetlo za širenje NATO-a, uključujući da Švedska i Finska prekinu svoju navodnu potporu terorističkim skupinama i izruče neke osumnjičene.

Finska i Švedska su ispunile uvjete i treba im se dopustiti da se pridruže savezu, rekao je Stoltenberg u četvrtak na tiskovnoj konferenciji s turskim ministrom vanjskih poslova Mevlutom Cavusogluom.

„Radujem se što ću u bliskoj budućnosti objema zemljama poželjeti dobrodošlicu kao punopravnim članicama NATO-a“, rekao je Norvežanin i najavio da će u petak o tome razgovarati i s turskim predsjednikom Tayyipom Erdoganom.

Cavusoglu je na konferenciji bio suzdržaniji, kazavši da koraci koje su dvije zemlje dosad poduzele još nisu zadovoljavajući te da Ankara želi „konkretnu implementaciju“. 

Turska i Mađarske jedine su preostale članice Sjevernoatlantskog saveza koje moraju ratificirati pristupanje dviju nordijskih zemalja koje su nakon ruske invazije na Ukrajinu napustile svoje politike vojne neutralnosti i zatražile pristupanje NATO-u.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije