Političke karte u Bruxellesu i Berlinu počele su se neočekivano preslagivati nakon što je njemački socijaldemokrat Martin Schulz jučer ujutro objavio da se povlači s mjesta predsjednika Europskog parlamenta te da će se kandidirati na njemačkim parlamentarnim izborima sljedeće godine.
To otvara mogućnost da se kandidira kao protukandidat Angeli Merkel u borbi za mjesto novog njemačkog kancelara, ali također otvara i mogućnost da europski pučani zasjednu i na mjesto predsjednika EP-a, što bi im donijelo kontrolu nad tri najvažnije institucije Europske unije.
Iz redova pučana, naime, već sada dolaze predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk i predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker, a po dogovoru o velikoj koaliciji iz lipnja 2014. pučanima pripada i mjesto predsjednika Europskog parlamenta nakon što Schulz ode s te dužnosti, iako europski socijaldemokrati sada najavljuju da će se boriti protiv takvog “desničarskog monopola”.
– Desničarski monopol u institucijama EU bio bi neprihvatljiv. Moramo osigurati da se poštuje politička ravnoteža – komentirao je Gianni Pittela, talijanski europarlamentarac i šef kluba zastupnika socijalista i demokrata.
Šef kluba zastupnika europskih pučana, Nijemac Manfred Weber mogao bi postati najizgledniji kandidat za novog predsjednika EP-a, no jučer se nije o tome izjašnjavao niti isticao kandidaturu. Samo je najavio da će pučani odabrati kandidata sljedeći mjesec.
No, moguće je da će podržati nekoga iz druge političke grupacije koja dijeli europske vrijednosti s pučanima, a moguće je i da zbog dolaska pučanina na čelo EP-a dođe i do rotacije na čelu Europskog vijeća, gdje Tusku formalno mandat završava u svibnju 2017., ali se dosad smatralo da postoji konsenzus da mu bude produljen i nakon toga.
Ili je čak moguća i promjena na čelu Europske komisije, gdje Jean-Claude Junckeru mandat ne istječe do listopada 2019., no postoje kritičari koji bi željeli da ode jer smatraju da Juncker previše pije, a premalo radi.
Objavljujući povlačenje iz EP-a, Schulz nije potvrdio ono o čemu se neslužbeno spekulira, da želi postati kandidat SPD-a za kancelara, već je samo rekao da će se kandidirati za Bundestag u svojoj pokrajini Sjevernoj Rajni – Vestfaliji. No, i kao njemački zastupnik, a sutra možda i čelnik ili član njemačke vlade, plan mu je voditi europsku politiku.
– Ostat ću uključen u europski projekt. Europske integracije jedan su od najuspješnijih projekata naše civilizacije – najavio je Schulz.
Njemačka stranka SPD trenutačno je slabiji partner u velikoj koaliciji koja je na vlasti u Berlinu, a u anketama se vrti oko 25 posto potpore birača, iako posljednjih mjeseci pada na 22-23 posto. Šef SPD-a Sigmar Gabriel također se želi kandidirati za kancelara i Schulz bi trebao prvo pobijediti njega prije no što izađe na megdan kandidatkinji CDU-CSU Angeli Merkel, koja planira na izborima u jesen 2017. ići po četvrti mandat njemačke kancelarke.
>> Nema ni maturu, a spriječio bi 4. mandat kancelarke Merkel
Europska pučka stranka nema veze sa desnicom