UVOZ ROBE U SAD

Europarlamentarci o Trumpovom 'Danu oslobođenja': 'Sa zebnjom očekujemo najavljene carine'

Foto: Tomislav Krasnec
1/6
02.04.2025.
u 14:56
Poslušaj ovaj članak
00:00 / 00:00

U Strasbourgu smo razgovarali s Biljanom Borzan (SDP), Željanom Zovko (HDZ), Davorom Ivom Stierom (HDZ), Stjepom Bartulicom (DOMiNO) i Gordanom Bosancem (Možemo)

Petero hrvatskih zastupnika u Europskom parlamentu danas je za Večernji list komentiralo što očekuju od dana koji američki predsjednik Donald Trump naziva danom oslobođenja za Ameriku, ali bi se za Europu, pa i svijet, mogao pokazati danom početka velikog trgovinskog rata, pa možda i danom katastrofe u smislu recesije, poskupljenja ili prekida dostupnosti nekih roba i usluga. Danas je, naime, dan kada Trump uvodi velike carine na uvoz robe u SAD iz ostatka svijeta. Odluka se očekuje oko 22 sata po srednjoeuropskom vremenu. U Strasbourgu smo razgovarali s Biljanom Borzan (SDP), Željanom Zovko (HDZ), Davorom Ivom Stierom (HDZ), Stjepom Bartulicom (DOMiNO) i Gordanom Bosancem (Možemo). Pogledajte video prilog, a u nastavku donosimo skraćeni transkript izjava jednog po jednog sugovornika i sugovornice.

- Naša preventivna diplomacija je zakazala. Sa zebnjom očekujemo najavljene carine, tarife koje će danas predsjednik Trump obznaniti. Ali smo samouvjereni u tome da idemo na sklapanje ugovora s drugim trgovinskim partnerima, da i dalje poštujemo pravila Svjetske trgovinske organizacije. Imamo pripremljen set mjera s kojima ćemo precizno odgovoriti i targetirati sve mjere koje očekujemo da će biti upućene od strane Sjedinjenih Američkih Država. Ali radimo i na jačanju našeg jedinstvenog tržišta koje je ustvari najveće tržište. Europsko tržište je ključno i jedno od najpoželjnijih za trgovinu, tako da smo mi izuzetno poželjan partner i vjerujemo da će Sjedinjene Američke Države to shvatiti - kaže Zovko. Ona je uime Europske pučke stranke izvjestiteljica upravo za trgovinske odnose sa SAD-om, pa smo je pitali je li, kad kaže da je zakazala trgovinska diplomacija, zakazala i ona u smislu da je Europa mogla, ali očito nije uspjela, nagovoriti Amerikance da poštede EU.

- Pokušavali smo, ja sam rekla i povjereniku Šefčoviču da Komisija mora biti puno fleksibilnija i mora imati drugačiji pristup. Mi znamo što ključno interesira Amerikance, a to je da se nađemo na nekom srednjem putu i u strateškom pozicioniranju u odnosu na one koji smatraju da su im protivnici u ovom trenutku, a to je Kina - kaže Zovko.

Stjepu Bartulicu pitali smo je ovo dan koji treba slaviti ili dan koji treba žaliti. - Mi sigurno nećemo slaviti. Ovo je vrlo riskantna politika, iako je on najavio da će na ovaj način mijenjati pravila. Dakle, uvjeren je da svijet duže vrijeme iskorištava Ameriku. Načelno ću reći, ja sam uvijek za što slobodniji u trgovinu. Treba jasno odrediti pravila da budu transparentna i na korist svima. Amerika je veliko tržište i koristi ovo kao polugu da natjera kompanije da vrate proizvodnju u Sjedinjene Američke Države. Što se tiče Europe, mislim da nije pravi odgovor da i mi povećavamo carine. Na kraju, potrošači će morati to platiti. Tako da tražim razboritost. Ovo što je Ursula von der Leyen jučer najavljivala… Čini mi se da maše praznom puškom. Mislim da će u pregovorima, koji će uslijediti, Europska unija morati jednostavno shvatiti da sama ne poštuje do kraja neke stvari. Primjerice, na automobile već imamo veće carine na uvoz iz Amerike nego što Amerika nameće na europske automobile. Tako da donekle to, što Trump govori, nije bez osnove, ali činjenica jest da ide u riskantan smjer i postoji i strah od nekih da će izazvati recesiju u Americi. Sigurno on to ne želi. Prema tome, vidjet ćemo što će se danas dogoditi, i sutra i preksutra - kaže Bartulica.

Davor Ivo Stier ovako komentira čitavu situaciju: - To je sasvim sigurno nešto što može izazvati jedan trgovinski rat koji Europa ne želi, nije započela, ali na koji će biti spremna odgovoriti. Dakle, moramo sad još točno pričekati kakva će biti najava Bijele kuće, ali naravno da će Europa znati zaštititi svoje interese. Imamo zapravo dva partnera koji imaju najveću razmjenu na svijetu. Europa je u prednosti kad je u pitanju razmjena dobara, Amerika kada su u pitanju usluge, pogotovo digitalne usluge, ali zapravo to je balansirano. Ako se taj balans želi na neki način razbiti s ovim najavama iz Bijele kuće, onda će morati i Europska unija odgovoriti. Na način da zaštiti svoje interese. Carine su uvijek na neki način i dodatni trošak za potrošače, ako hoćete i jedan dodatni porez. A u trenutku kada su ti birači u Americi tražili da se smanji inflacija, ova politika koju najavljuje Trumpova administracija zapravo ide u protivnom u drugom smjeru. Stoga, Europa će i dalje inzistirati da dođe do dogovora, ali ako Amerika donese mjere koje će na neki način započeti jedan svojevrsni trgovinski rat, Europa mora na to odgovoriti - kaže Stier.

- Smatram da rat koji je Donald Trump započeo je takav da nitko iz njega neće imati koristi niti da će biti pobjednika. Dakle, vrlo negativno će se odraziti i na europske potrošače, ali i na američke. Unatoč najavama Trumpa da je to dan oslobođenja, da će sada procvjetati Amerika… Ne, slomit će se preko leđa najslabijih. Prema ponašanju Europske unije u ovom periodu prije nego što je Trump donio tu odluku, može se reći da je Europa išla prilično konstruktivno. Da je slušala poruke koje Trump šalje, pokušavala iznalaziti određena rješenja. Međutim, štogod Trump rekao, kasnije je ispalo da je porekao i da zapravo taj konstruktivni pristup nije urodio plodom. Međutim, ja vjerujem da ćemo mi ipak, naša strana, i dalje nastojati ponašati se pristojno, normalno, onako kako se očekuje od nekog povijesnog partnerstva koje smo imali. Da neće (EU) ići đonom - kaže Borzan.

Gordan Bosanac: - Dobro, vidjet ćemo što će se dogoditi večeras, odnosno ujutro po američkom vremenu, ali već je sada sigurno da će, ako se ide u širi spektar sankcija, prvenstveno stradati ljudi. Radnička klasa, srednja klasa… I u Europi, ali i u Sjedinjenim Američkim Državama. I s te strane možemo očekivati sigurno pogoršanje socijalnih uvjeta kupovne moći i dostupnosti neke robe. I u Hrvatskoj, ja bih rekao. To se možda neće osjetiti odmah idući tjedan, ali ako nastavi ovaj rat na način da će se pogoršavati, da će ulaziti sve više i više sankcija, onda ćemo zasigurno to morati osjetiti kroz ovih mjesec, dva ili tri, da tako kažem odmah, a kasnije i puno puno više. To je sigurno. Druga stvar je da ćemo vidjeti da će se možda stvari opet izmijeniti. Ono što znamo s Trumpom je to da je potpuno nepredvidiv. I to je ono što sam ja barem saznao iz europskih krugova: da ovi pregovarači sada nisu mogli ustvari računati na nikakav čvrst dogovor. Pregovarači s američke strane nešto kažu u jednom trenutku, pa za 20 minuta dolaze s novim prijedlogom. To upućuje na to da nema volje za nekim dogovorom, pa niti s ovom ponudom da uzmemo LNG plin od njih. Ni to nije očito dovoljno, nego možda se uistinu radi o puno problematičnim pristupu SAD-a koji stvarno želi nanijeti štetu Europskoj uniji. Ali ovaj put ovime nanosi štetu i građanima Amerike.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije