ANALIZA DENISA ROMCA
Europi prijeti novi raskol, hoće li spasiti odnos sa Švicarskom? Evo zašto je ta zemlja toliko posebna
Švicarci su ovih dana dobili prvog predsjednika Talijana u četvrt stoljeća, njegova zadaća bit će spasiti odnos s EU, koji je pao na najniže razine. Švicarska je dokaz da demokracija može djelovati i kroz izravnu participaciju građana, i u korist građana, a prema jednom nedavnom istraživanju više od polovice referenduma u svijetu održi se upravo u Švicarskoj. Zato mnogi u Švicarskoj vide idealan demokratski model, iako se na referendumima u toj zemlji ponekad odlučuje i o stvarima o kojima se nipošto ne bi smjelo odlučivati na referendumu, poput pitanja izgradnje džamija, ograničavanja useljavanja ili nošenja burki.
Komentara 16
Molio bih autora da nam objasni zašto se o izgradnji džamija, ograničavanja useljavanja ili nošenja burki nipošto ne bi smjelo odlučivati na referendumu. Unaprijed hvala.
Autor članka sugerira da Izgradnja džamija spada pod temeljna ljudska prava i da oko toga nema rasprave niti referenduma. Nadam se da isto tako misli i za primanje eksperimentalnog cjepiva pod prisilom i ucjenama.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.
Postovani Denis, upravo suprotno, gradjani na referendumu moraju moci odlucivati o svemu, pa i o onome sto vi smatrate da nebi trebali. Na kraju krajeva to je njihova drzava, a ne drzava politicke kaste. Politicari su tu da upravljaju drzavomom onako kako gradjani zele, a to nije uvijek slucaj.