NAPETOSTI NA BALTIKU

Europska sila diže avione i brodove, premijer zabrinuo izjavama: 'Nismo u ratu, ali ni u miru'

Finnish and Swedish troops participate in NATO's Nordic Response 24 exercise near Hetta
Foto: LEONHARD FOEGER/REUTERS
1/2
14.01.2025.
u 09:21
Poslušaj ovaj članak
00:00 / 00:00

Švedska, koja se NATO-u pridružila u ožujku prošle godine, sada šalje tri vojna broda i nadzorni zrakoplov u Baltičko more kako bi pratila rusku "flotu u sjeni", objavio je premijer Ulf Kristersson u nedjelju

Švedski premijer Ulf Kristersson obratio se novinarima prije sastanka Europskog vijeća u sjedištu EU u Bruxellesu 19. prosinca.  "Švedska nije u ratu, ali nije ni u miru", izjavio je premijer Ulf Kristersson u nedjelju, pozivajući se na hibridne napade i posrednički rat na švedskom tlu.

Kristersson je ove izjave dao na godišnjoj Nacionalnoj konferenciji "Folk och Forsvar" u Salenu, u središnjoj Švedskoj. Naglasio je kako Švedska i njezini susjedi trpe hibridne napade putem računalnih sustava, financija, dezinformacija i prijetnji sabotažom, a ne tradicionalnim vojnim sredstvima.

Premijer je istaknuo kako trenutačna sigurnosna situacija i neuobičajene aktivnosti u regiji Baltika upućuju na to da neprijateljske namjere nije moguće odbaciti. Međutim, Kristersson nije pripisao odgovornost za nedavno oštećene kablove nijednoj određenoj zemlji. Govoreći općenito o hibridnim napadima, spomenuo je da je ruska prijetnja vjerojatno dugoročna te da obrana Švedske mora biti jednako trajna.

Švedska vlada ovu situaciju shvaća ozbiljno, prepoznajući da zemlja živi u razdoblju posredničkog ratovanja. U posljednjih nekoliko mjeseci oštećeno je nekoliko električnih i telekomunikacijskih kablova u Baltičkom moru. Stručnjaci i političke osobe vjeruju da su ti postupci dio "hibridnog rata" Moskve protiv zapadnih zemalja u ovoj pomorskoj regiji, omeđenoj NATO-ovim članicama i Rusijom.

Švedska, koja se NATO-u pridružila u ožujku prošle godine, sada šalje tri vojna broda i nadzorni zrakoplov u Baltičko more kako bi pratila rusku "flotu u sjeni", objavio je premijer Ulf Kristersson u nedjelju. Nakon nekoliko nedavnih incidenata, koji uključuju oštećenje podvodnih energetskih kablova u Baltičkom moru, NATO je rasporedio brodove za zaštitu infrastrukture. Ti su brodovi također zaduženi za promatranje ruske "flote u sjeni".

Zbog zabrane pristajanja ruskih brodova u europske luke i zabrane izvoza ruske nafte u EU, Moskva koristi brodove bez jasne registracije ili zastava, za koje se sumnja da sabotiraju kablove. Kao nova članica NATO-a s izlazom na Baltičko more, Švedska pridonosi s tri vojna broda i nadzornim zrakoplovom u ovoj misiji. Prema njemačkoj novinskoj agenciji DPA, u operaciji sudjeluje oko deset brodova. NATO nije pružio službene pojedinosti o misiji. U nedjelju Kristersson nije izravno optužio Rusiju za sabotažu, ali je izjavio da "nije naivan". Naglasio je kako niz neuobičajenih incidenata u Baltičkom moru sugerira da neprijateljske namjere nije moguće isključiti.

FOTO Putin ima 14 jasnih meta: Kada bi doista posegnula za nuklearnim oružjem, Rusija bi prvo gađala ove lokacije

Finnish and Swedish troops participate in NATO's Nordic Response 24 exercise near Hetta
1/26

Komentara 21

AN
AntePortas9
19:44 14.01.2025.

Otvorio sam članak samo kako bi vidio o kojoj se sili radi. Kada je u pitanju švedska vojna sila, najveća je mogućnost stradavanja od "prijateljske paljbe".

Avatar papigagolog
papigagolog
14:02 14.01.2025.

Europska sila??? Ona što je digla noge pred Adolfom?

BI
billynik
13:51 14.01.2025.

Koja sila?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije