Europska komisija pokrenula je istragu protiv kompanije Meta, vlasnika Facebooka i Instagrama zbog zabrinutosti da te dvije platforme stvaraju ovisničko ponašanje kod djece do 13 godina i štete mentalnom zdravlju. Izvršno tijelo EU je izjavio da bi Meta mogla kršiti Zakon o digitalnim uslugama (DSA), koji je usvojen prošlo ljeto. DSA je zakon koji digitalne tvrtke, velike i male, čini odgovornima za širenje dezinformacija, prijevare pri kupnji i za zlostavljanje djece.
"Danas pokrećemo formalne postupke protiv Meta-e", rekao je europski povjerenik za unutarnje tržište Thierry Breton u priopćenju. "Nismo uvjereni da su učinili dovoljno kako bi se uskladio s obvezama prema DSA za ublažavanje rizika od negativnih učinaka na fizičko i mentalno zdravlje mladih Europljana na svojim platformama Facebook i Instagram", dodao je Breton.
Istraga komisije istražit će potencijalno ovisničke učinke platformi, zvane "efekti zečje rupe", u kojima algoritam hrani mlade s negativnim sadržajem. Pod istragom će se naći i učinkovitost alata za provjeru dobi maloljetnika i privatnost korisnika na platformama Meta-e. "Ne štedimo na trudu kako bismo zaštitili našu djecu", izjavio je Breton.
VEZANI ČLANCI:Europska unija je prošlog mjeseca pokrenula formalne postupke protiv Meta-e prema DSA zbog postupanja njihovih društvenih platformi s političkim sadržajem iz straha kako ne čine dovoljno da se suprotstave kampanji ruskih dezinformacija prije europskih izbora u lipnju.
GALERIJA Baby Lasagna dobio 50.000 eura od Vlade, ali ih se odrekao u korist bolesne djece: 'Njima će više pomoći'
Uvidi se totalna cenzura jednoumlje. Brišu se komentari i drukčija razmišljanja jedino se pogoduje globalistickoj zločinačkoj skupini.