Moćne i sposobne

Financial Times: 50. najmoćnijih menadžerica na svijetu

nooyr
18.11.2010.
u 21:02

Ove su uspješne poslovne žene svojim dioničarima donijele goleme zarade. Prva je na popisu Indijka Indra Nooyr, koja četiri godine vodi tvrtku PepsiCo

Dolaze iz Kine, Indije, SAD-a, Europe, bave se kozmetikom, pićima, metalurgijom i nizom drugih poslova, no jedno im je zajedničko. Sve su one supermoćne žene čija riječ pokreće nove poslove, otvara radna mjesta diljem svijeta ili probija nova tržišta.

Imala 500 dolara

Ugledni Financial Times i ove je godine objavio svoj popis 50 najmoćnijih žena svijeta koje vode neke od najvećih kompanija današnjice. Sedmeročlani žiri sastavljen od poslovnih analitičara izabrao je na temelju nekoliko kriterija najuspješnije poslovne žene svijeta koje “drmaju” svjetskim biznisom. – Uzeli smo u obzir nekoliko faktora, od biografskih podataka, veličine i kompleksnosti kompanije kojom upravljaju do podatka koliko su profita ostvarile svojim dioničarima u protekle tri godine. Na popis su mogle ući samo menadžerice koje tvrtku vode dulje od 12 mjeseci i koje su glavni direktori u svojim organizacijama – kaže Ferdinando Beccalli-Falco, predsjednik GE Internationala i jedan od članova žirija. Prva je na popisu najmoćnijih menadžerica današnjice Indra Nooyi, Indijka koja je već četiri godine direktorica tvrtke PepsiCo, jednog od najvećih proizvođača bezalkoholnih pića na svijetu.

Završila je fakultet menadžmenta u Calcutti, a potom je neko vrijeme radila u indijskoj podružnici tvrtke Johnson&Johnson. Uskoro je izborila stipendiju za prestižno američko sveučilište Yale te se otputila u SAD.
– Kada sam 1978. stigla u Ameriku, imala sam samo 500 dolara u džepu, stipendiju i volju za napretkom. Znala sam da kao useljenica trebam biti tri puta bolja od ostalih ako želim uspjeti – kaže Nooyi.

U rekordnom roku završila je poslijediplomski studij, zaposlila se u Motoroli, odakle je prešla u PepsiCo. Među prvima je prepoznala trend zdrave hrane koji i danas promovira, a otkako je 2006. godine postavljena za glavnu direktoricu tvrtke, PepsiCo je uspješniji nego ikada. Svojim dioničarima u protekle je tri godine kroz dividende tvrtka isplatila čak 2,1 posto ukupne vrijednosti tvrtke.

Recesija samo izgovor

Odmah iza Nooyi na popisu je Amerikanka kineskog podrijetla Andrea Jung, direktorica Avon Productsa. Iako njezina kompanija u protekle tri godine nije isplaćivala dividendu, ukupna vrijednost Avona pod njezinim je upravljanjem narasla s četiri na više od 10 milijardi dolara, a broj zastupnika njihove izravne prodaje narastao je sa 10 na 75 milijuna diljem svijeta. Karijeru je počela kao prodavačica uspinjući se na korporativnoj ljestvici, a kaže da nikad ne posustaje.

– Podrijetlom sam Kineskinja, a mi nikada ne odustajemo – kaže Jung te napominje da je recesija samo izgovor za nesposobne. Na trećem mjestu Financial Timesova popisa prva je žena koja vodi obiteljsku tvrtku. Guller Sabanci upravlja Sabanci Groupom, jednim od najvećih turskih poduzeća. Njezin je djed sredinom prošloga stoljeća osnovao malu tvrtku u Anatoliji koja je prerasla u diva s nebrojenim djelatnostima, a danas Sabanci samo na reklamu troši milijune dolara, pa sponzorira i Ferrarijev tim formule 1.

Uz ove tri “kraljice” na popisu su menadžerice iz raznih područja biznisa, među ostalima i Irene Rosenfelt iz Krafts Fooda, bankarica Chanda Kochhar ili Carol Bartz iz Yahooa. Da mediji nisu beznačajni, govori i činjenica da je na 40. mjesto popisa postavljena Janet Robinson iz New York Timesa, a popis završava Mia Livfors iz tvrtke AB Kinevvik. Na popisu najmoćnijih vidi se i sve veći utjecaj Kine na svjetskoj sceni pa se među moćnicama nalazi i šest Kineskinja koje na 5. mjestu predvodi Dong Minghzu iz tvrtke Gree Electrical Apliances.

Komentara 5

OB
-obrisani-
18:02 19.11.2010.

nek nam marsi veli koliko je ovdej među njima đudašica

OB
-obrisani-
20:22 19.11.2010.

Ne valja ovo ništa. Nema Kosorke na listi.

OB
-obrisani-
21:06 19.11.2010.

Da me barem uzmu za vozača.portira,batlera,ma bilo što bi radio.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije