Zbog operacije raka prostate Goranko Fižulić, predsjednik uprave Magme, sljedeći tjedan sprema se u svjetski poznatu Kliniku Mayo.
Robot kao SF
Pošto mu je potkraj rujna dijagnosticirana ta najčešća maligna bolest u muškaraca, u petak će biti podvrgnut operaciji “Robotic Prostatecomy”, nakon koje će dan ili dva ostati u bolnici te “prekid redovita radnog ritma nije izgledan”, poručuju iz Magme Zagrebačkoj burzi.
Operacija “robotom” za naše je uvjete poput znanstvene fantastike, a u SAD-u je posve istisnula laparoskopiju kad je o raku prostate riječ. Urolog upravlja robotom a da pritom može biti udaljen i kilometrima od operacijske dvorane.
Fini instrumenti uvode se ubodima u tijelo (slično kao u laparoskopije) te se oni pričvršćuju za “robotske ruke”, a liječnik operira odnosno pokreće robotske ruke i trodimenzionalnu kameru iznimno velikog povećanja.
– Primjerice, operaciju vodim s povećalima koja uvećavaju unutrašnjost ljudskog organizma dva i pol do tri puta, a robot ima povećanje od čak dvanaest puta – objašnjava dr. Damir Štajcar, specijalist urolog u varaždinskoj bolnici.
Tisuće dolara
U SAD se više nego dvije trećine operacija raka prostate obavljaju robotom, aparatom koji stoji oko milijun i pol dolara, a njegovi potrošni materijali tisuće dolara. U RH većina operacija raka prostate operira se otvorenim pristupom koji se prema svjetskim statistikama po rezultatima pokazao odmah poslije robotskih operacija. Ovaj zloćudni tumor napada više od stotinu od 100.000 muškaraca u Hrvatskoj.
Hraaac pljuc!