PODSJETIO I NA 'PRAVILO' O DESETINI

FOTO Hrvatski svećenik napravio cjenik za vjernike. Podijelio ih po 'razredima': 'Oni s izvrsnim primanjima neka daju 100 eura'

Ilustracija
Foto: Pixsell/Večernji list
1/3
03.01.2025.
u 16:09

Minimalni doprinos iznosi 30 eura godišnje, dok su iznosi za kućanstva s "dobrim" ili "izvrsnim primanjima" daleko veći

Blagoslov kuća jedna je od najdugovječnijih tradicija u Hrvatskoj. Vjernici, otvorivši vrata svećeniku i njegovim ministrantima, ne samo da primaju molitvu i blagoslov već često ostave i novčani dar za crkvene potrebe. Iako se takvi darovi smatraju dobrovoljnima, jedna čitateljica Večernjeg lista, koja je željela ostati anonimna, podijelila je s nama zanimljiv dokument za koji tvrdi da dolazi iz jedne župe u Virovitičko-podravskoj županiji. 

Na dokumentu, prema njezinim riječima, stoje detaljne smjernice o visini iznosa koji se preporučuje vjernicima na temelju njihovih primanja, uz objašnjenje da su ti doprinosi namijenjeni održavanju crkve, pokrivanju režija i plaći svećenika. Prema navedenom, minimalni doprinos iznosi 30 eura godišnje, dok su iznosi za kućanstva s "dobrim" ili "izvrsnim primanjima" daleko veći. 

Na slici je, naime, objašnjeno da bi obitelji s "dovoljno primanja" trebale izdvojiti 40,80 eura godišnje, dok je za one s "dobrim primanjima" predložen iznos od 50,40 eura. Obitelji s "vrlo dobrim primanjima" trebale bi izdvojiti još više – 60 eura, a svećenik od onih s "odličnim primanjima" očekuje 80,40 eura. Konačno, za one s "izvrsnim primanjima" predložen je iznos od čak 100,08 eura.

Foto: Večernji list

Iako su iznosi navedeni kao preporuka, naša čitateljica smatra da ovakav "cjenik" stvara pritisak na župljane, osobito na one slabijeg imovinskog stanja. "Jako žalosno, pogotovo zato što u selu ima mnogo starijih ljudi s vrlo malim mirovinama, a oni bi trebali odvojiti 30 eura", komentirala je čitateljica Večernjeg lista.

Posebnoj joj je zasmetala jedna uputa. "Da ne govorim o zadnjoj rečenici gdje piše 'biblijski trebalo bi davati desetinu od svih primanja'... Strašno", ogorčena je stanovnica sela u Virovitičko-podravskoj županiji. Inače, poznati hrvatski svećenik don Damir Stojić pojasnio je za Bitno da Katolička Crkva ne nameće obvezu davanja točne desetine. Prema njegovim riječima, desetina je obveza koja je prvobitno bila dana Židovima u Starome zavjetu, no katolici, kako ističe, također imaju dužnost brinuti se o svojoj Crkvi i zajednici.

"Vjernici su obvezni pomagati Crkvi u njezinim potrebama, da bi imala što je potrebno za bogoštovlje, za djela apostolata i dobrotvornosti i za dolično uzdržavanje službenika. Vjernici su također obvezni promicati društvenu pravdu i, spominjući se Gospodnje zapovijedi, pomagati siromasima iz svojih prihoda", piše, među ostalim, u Zakoniku kanonskoga prava.

FOTO Hrvatska se jutros probudila pod bijelim pokrivačem. Pogledajte prizore iz Zagreba

Ilustracija
1/45
Ključne riječi

Komentara 63

Avatar juma
juma
18:04 03.01.2025.

Dajemo preračunato izmedju 900 i 1000 eura samo kroz porez na godinu i plus ovako za razne namjene i potrebe. Članstvo u crkvi je dragovoljno. Tko ne želi davati, ima opciju istupiti iz crkve, a tko nema ne mora davati ništa.

JE
Jegermeister
17:07 03.01.2025.

Takvim sistemom bi trebale biti i kazne u prometu. Naplaćivati po postotku od prihoda. Tada bi oni (poput ministara) što imaju velike prihode malo manje ubijali građane državnim i privatnim vozilima.

SE
Senior2
18:38 03.01.2025.

Ukinuti financiranje crkve iz državnog proračuns, a crkvu neka financijraju vjernici. Bojim se da ih ne bi bilo više od 10%.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije