Prije nešto više od godinu dana bivša guvernerka Aljaske Sarah Palin kandidirala se za potpredsjednicu SAD-a i uvjerljivo je izgubila. Bila je izložena posprdnim komentarima kako joj je opće znanje manjkavo, a glavna kvalifikacija u vanjskoj politici ta da se iz njezine Aljaske (gdje je donedavno bila guvernerka) za lijepa vremena vidi Rusija.
Ozbiljni analitičari bili su spremni staviti ruku u vatru da njezina zvijezda neće sjati dulje od godinu dana. Prevarili su se. S. Palin se ovog vikenda vratila na velika vrata. Na nacionalnoj konvenciji konzervativnog pokreta “Tea Party” u Nashvilleu dočekana je ovacijama.
Jako tražena
Koliko je tražena možda najbolje govori podatak da je za govor plaćena 100.000 dolara, što je cijena koju trenutačno u SAD-u mogu postići samo bivši predsjednici Bill Clinton i George Bush. Glavna zvijezda skupa optužila je Baracka Obamu, nazivajući ga “onaj tip s blesimetrom”, da ne razlikuje prijatelje od neprijatelja. Razdragana masa pozdravljala ju je uzvicima: Kandidiraj se! Palin nije potvrdila da će se kandidirati, ali nije niti demantirala. Na pitanja o kandidaturi odgovarala je nejasno, kao Milan Bandić prije nekoliko mjeseci. Otkako je u srpnju napustila mjesto guvernerke Aljaske, Palin je važna politička figura na desnici. Hvali se da ima 1,3 milijuna prijatelja na Facebooku.
Društveni utjecaj
Njezina knjiga “Going Rogue” prodana je u dva milijuna primjeraka. Postala je komentatorica konzervativne mreže Fox News, koja joj gradi studio u njezinoj kući u Aljasci. Ima, dakle, solidnu infrastrukturu za predsjedničku kampanju. No, analitičari upozoravaju da takva prisutnost u javnosti može biti kontraproduktivna.
Tvrde da Sarah Palin sve više postaje društveni “celebrity”, a sve manje ozbiljan politički kandidat. Birači su također podijeljeni. Dok 43 posto misli o njoj pozitivno, čak 46 posto ima negativno mišljenje.
luda baba.....