U brzorastućem i unosnom zaštitarskom biznisu svoj dio kolača potražit će i Mirko Norac-Kevo. Prema podacima iz sudskog registra Ministarstva pravosuđa, od siječnja ove godine umirovljeni general obnaša funkciju prokurista u Noky Security, obiteljskoj tvrtki koju vode i direktor Josip Norac-Kevo i osnivač Ante Norac-Kevo.
Sjedište tvrtke registrirane za tjelesnu i tehničku zaštitu osoba i imovine nalazi se u ulici Jakova Gotovca u Zagrebu, s temeljnim kapitalom od 20 tisuća kuna.
Oglasi diljem Hrvatske
U predmet poslovanja tvrtke, kako se dade iščitati sa stranica sudskog registra, spada djelatnost privatne zaštite, detektivska djelatnost, poslovi upravljanja nekretninom, izrada procjene opasnosti i slično. I to je uglavnom sve što će javnost, barem zasad, saznati o poslovanju tvrtke Noky Security. S obzirom na to da umirovljeni general već godinama ne komunicira s medijima, ostali smo uskraćeni za njegov komentar pa smo se obratili voditelju poslova u tvrtki Jozi Mariću, međutim on je iz posve nejasnih razloga izbjegao odgovoriti na naš upit. Stoga zasad ostaje nepoznanica kakvi su im poslovni planovi i koliko zaštitara planiraju zaposliti, no jednostavnom pretragom na internetu lako je uočiti da tvrtka putem oglasa traži zaštitare u gotovo svim hrvatskim regijama. Ostaje nam samo pretpostaviti da će poziciju i utjecaj tražiti u vrhu zaštitarskog biznisa u kojem su Sokol Marić, Securitas i Klemm Security posljednjih godina nedodirljivi.
Umirovljeni general živi povučeno s obitelji u Zagrebu, a u javnosti ga se može vidjeti samo u rijetkim prigodama. Prošle godine pojavio se na pogrebu Vinka Žuljevića Klice, časnika HVO-a kojeg se za života povezivalo sa zaštitarskom tvrtkom Bilić-Erić.
Zločin protiv civila
Mirko Norac je rodom iz Otoka kod Sinja odakle se još u ljeto 1990. kao jedan od prvih dragovoljaca iz svojeg kraja prijavio u zagrebačku ATJ Lučko. Sudjelovao je u svim važnim operacijama Hrvatske vojske i policije, od Plitvica do Oluje, a karizmatični zapovjednik Devete gardijske imenovan je i alkarskim vojvodom.
Kao supotpisnika otvorenog pisma 12 hrvatskih generala ondašnji predsjednik Stjepan Mesić prisilno ga je umirovio 2000., a na vijest o mogućoj optužnici protiv Mirka Norca diljem Hrvatske organizirani su masovni prosvjedi. U konačnici se predao pravosuđu, a zbog ratnog zločina protiv srpskih civila na području Gospića i Medačkog džepa osuđen je na jedinstvenu kaznu od 15 godina zatvora. Na uvjetni otpust pušten je u studenom 2011. nakon što je odslužio dvije trećine kazne.
Međutim, nakon njegova izlaska na slobodu Republika Hrvatska je protiv tzv. gospićke skupine – koju uz Norca čine i Tihomir Orešković i Stjepan Grandić – pokrenula cijeli niz postupaka. Država traži odštetu kako bi se nadoknadili iznosi isplaćeni obiteljima žrtava i od osuđenika potražuje ukupno 2,3 milijuna kuna. Premda odvjetnici osuđenog trojca osporavaju sve navode iz tužbi, ulazak u zaštitarski biznis zasigurno je jedan od načina da Mirko Norac namakne prijeko potreban novac.
>>Norac ostaje u zatvor, odluka o prijevremenom izlasku tek u rujnu
Sretno Mirko. Ne daj im gusta.