Hans-Dietrich Genscher, njemački političar koji je, uz Helmuta Kohla, na leđima iznio međunarodno priznanje Hrvatske i među prvima prepoznao zločinački karakter režima Slobodana Miloševića, preminuo je jučer u 89. godini od zatajenja srca u svom domu pokraj Bonna. U godinama Domovinskog rata i stvaranja hrvatske države lik tadašnjeg njemačkog ministra vanjskih poslova i jednog od posljednjih državnika starog kova bio je toliko sveprisutan i omiljen među Hrvatima da je ušao u svakodnevni život pa je, kao kuriozum, po njemu nazvan i model Mercedesa.
Genscher je rođen 21. ožujka 1927. u Reideburgu u blizini Leipziga. Politikom se počeo baviti 1946. u stranci Slobodnih demokrata, no karijera mu je doživjela uzlet nakon što se 1952. preselio u Zapadnu Njemačku te pristupio liberalnom FDP-u (Slobodna demokratska stranka). Na poziciji ministra vanjskih poslova bio je rekordno dugo – od 1974. do 1992., uz “pauzu” od dva tjedna, vodeći FDP u koalicije i sa socijaldemokratima Willyja Brandta i Helmuta Schmidta, ali i demokršćanima Helmuta Kohla. Početkom 90-ih godina prošlog stoljeća s te je pozicije odigrao iznimnu ulogu u osudi režima Slobodana Miloševićeva, kojega je jedini put sreo u Beogradu u lipnju 1991. – Bilo mi je posve jasno, taj čovjek želi Veliku Srbiju – kazao je Genscher.
O angažmanu oko Hrvatske govorio je za Večernji Genscherov kolega, bivši ministar vanjskih poslova Mate Granić. Presudan trenutak zbio se u noći na 17. prosinca 1991. kad su u Luksemburgu ministri vanjskih poslova raspravljali treba li priznati Hrvatsku, čemu su se protivili Britanci i Francuzi.
– Jedina država koja je razumjela Hrvatsku bila je Sveta Stolica. Doduše, bilo je političara koji su nas podržavali, poput Austrijanca Aloisa Mocka ili Margaret Thatcher koja mi je na čaju u svom domu rekla: “Da sam tad bila na vlasti, odmah bih bombardirala Miloševića.” I tako do kolovoza 1991. kad je Njemačka shvatila zločinačku bit Miloševićeva režima – kaže Granić. Genscher na terenu, a Kohl telefonom, “navalili” su na francuskog ministra vanjskih poslova Rolanda Dumasa i britanskog premijera Johna Majora, a razgovori su vođeni “bez rukavica”. – Prvo su slomili Francuze, a onda Britance, a pomagali su im Belgijanci i Danci – kazao je Granić. Detalje o toj noći, dodao je, ispričao mu je Genscher sedam godina poslije, u pivnici u Zagrebu. – Genscher je bio velik europski političar koji je uvelike promijenio političku arhitekturu Europe i Njemačke – kazao je ministar vanjskih poslova Miro Kovač.
>> Preminuo Hans-Dietrich Genscher, najdugovječniji i cijenjeni njemački političar
Danke Deutschland !