PROBNI ISPIT ZRELOSTI Testovi na višoj razini preteški većini trećaša

Gimnazijalci: Nećemo matematiku na maturi

21.05.2009.
u 20:26

Nismo se spremali pa zato!

– Ne, viša je razina preteška za nas, ona je po mjeri matematičara.

– Morat ćemo sjesti i učiti, ponavljati, jedino tako možemo nešto napraviti – komentirala je oko 11 sati skupina trećaša ispred zagrebačke Sedme gimnazije. Oni su svoj test iz matematike rješavali manje od dva sata, neki su ga pisali na osnovnoj, a drugi na višoj razini.

– Malo sam toga riješila, premalo. Izišla sam nakon 45 minuta i znam da ću imati slab rezultat. Gnjavi me ta matematika i zbog nje mi se može dogoditi da ne upišem ne samo fakultet koji želim, a to je stomatologija, nego i neki drugi... Hrvatski sam riješila dobro, strani ću jezik također – kaže Lucija P. iz 3e razreda.

Iako joj nije omiljena, matematiku je polagala na višoj razini, ali ni njoj, kao ni ostalim joj kolegama nije jasno zašto će matematika biti obvezna na državnoj maturi ako je na većini fakulteta uopće neće trebati.

Osnovna razina lagana
– Matematika ne treba biti obvezna – složni su učenici koji su i odabirom gimnazije to jasno pokazali.

Da su željeli na fakultete gdje je matematika ključna, upisali bi, kažu, matematičke gimnazije.

– Namjeravam upisati novinarstvo za koje mi je matemaika nepotrebna, a kako je na državnoj maturi obvezna, fakultet je traži samo na osnovnoj razini pa što bih se onda mučila – objašnjava Paula Osojnik iz 3b zašto je matematiku na probnoj maturi polagala na osnovnoj razini. Za sat vremena riješila je cijeli test i očekuje dobar rezultat. Na osnovnoj razini matemtiku je polagala i Helena Lijović.

– Imali smo neke formule i u njih je trebalo ubaciti odgovarajuće brojeve, ma nešto prejednostavno, iskreno, i kreteni bi to riješili. Ali dobro, matematika mi nije važna za novinarstvo ili sociologiju pa zašto bih se mučila s višom razinom – dodala je.

Test pisati u dva dijela
– Jedan je mladić samo uzeo test, pogledao ga i otišao. Bilo je onih koji su otišli nakon pola sata ili 45 minuta, a u tom je roku test na višoj razini bilo nemoguće riješiti – komentira Dado Marinić, a kolega mu Josip Filipović predlaže da se i test iz matematike piše u dva dijela jer se “koncentracija ne može držati tri sata”.

Problema s njom nema Adrian Satja Kurdija, učenik trećeg razreda Pete gimnazije, matematičar kojeg u srpnju čeka i matematička Olimpijada.

– Test je bio prelagan – zaključio je Adrian.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije