Adriachem, Salonit, Dalmacijavino... Plamen radničkog nezadovoljstva jučer se širio splitskim područjem.
- Dobro jutro. Marš! Nisi ovdje više poželjan! Doviđenja! - prepričao je tako sindikalni povjerenik HUS-a za Dalmaciju Jozo Marić pokušaj ulaska stečajnog upravitelja Mirka Kozine u zgradu Salonita, koju od jučer čuvaju radničke straže.
Reakcija je to na odluku stečajnog upravitelja da se od 15. ožujka zabrani "neovlaštenim osobama", pa i radnicima, ulazak u tvornicu, koju je trebala preuzeti tvrtka "Adriatik Blizna" kako bi dekontaminirala i očistila prostor.
Mačke kolo vode
- Ta firma nema dozvolu za rad s azbestom. Ne posjeduju ni projekt sanacije, ne znaju kako će raditi. Po odluci Hrvatskog fonda za privatizaciju, sanaciju će obaviti zaposlenici Salonita i nitko drugi! - rekao nam je Marko Mikačić.
Radnici Adriachema za to su vrijeme blokirali promet u Kaštel Sućurcu.
- Ja nisam za to da se zapali tvornica ili da štrajkamo glađu, što su ljudi htjeli, jer smo gladni tako i tako. Zadnju smo plaću dobili u studenome, za rujan. Ne možemo više trpjeti nesposobnost i nebrigu vlasnika Adriachema, a to je država! - rekao nam je Jozo Stipanović, povjerenik SEKN-a u Adriachemu.
- Sad smo bez uprave, a uskoro nećemo imati ni nadzorni odbor. Nemamo ni tehničku zaštitu, nema stražara, a unutra su eksplozivne smjese. Mačke kolo vode, djeca se igraju, a taj naš vlasnik se ponaša nevlasnički - ogorčen je Stipanović.
Radnici koji ne rade dvije godine, a minimalce su prestali dobivati, traže, ako se već ne može naći kupac tvrtke, da se prodaju nekretnine i isplate njihova potraživanja.
Oko 520 radnika Dalmacijavina u Splitu, Hvaru, Jelsi, Drnišu i Osijeku jučer je štrajkalo. Nezadovoljni su što im potpuno nisu isplaćene plaće za studeni i prosinac, što se ne sastaje Nadzorni odbor u situaciji kad je poslovanje sve lošije i što HFP još nije donio odluku o raspisivanju trećeg kruga privatizacije.
Vrhunski brendovi
- Ne možemo normalno živjeti. Posla ima pa nema, agonija dugo traje... Teško je dolaziti na posao, a ne primati plaću. Mnogi su gladni – žale nam se radnici.
Lukica Bucat, povjerenik Nezavisnog sindikata Dalmacijavina, kaže da im je čelnik HFP-a Vedran Duvnjak naložio da se u roku od mjesec dana presele u Sjevernu luku, no tamo manjka prostora. Od 100 bazena za vino 77 je puno. Gdje će smjestiti vino? Za pokretanje proizvodnje i preseljenje u Sjevernu luku treba im oko 21 milijun kuna.
Neshvatljivo je radnicima da ne mogu primiti plaće kada Dalmacijavino ima vrhunske brendove, koji se lako mogu prodati, i doma i u inozemstvu.
U četvrtak "u podne manje pet" HUS je pozvao na veliki radnički prosvjed pred zgradom Splitsko-dalmatinske županije.
Radnici vranjičkog Salonita, Adriachema, Dalmacijavina, Jadranske pivovare, Uzora, Željezare, sinjske tvrtke Dalmatinka Nova, imotskog Trimota pozvani su da zajednički pokažu kako neće sjediti skrštenih ruku i pustiti da im se ukinu radna mjesta. Naravno, s njima će biti i škverani. Brodosplit se privatizira, četiri tisuće radnih mjesta upitno je u slučaju nepronalaska kupca i proglašenja stečaja. - Zbog pogubne, vrlo neučinkovite i nesposobne Vlade, u ovoj županiji će u vrlo kratkom periodu ostati 15.000 radnika bez posla. Vlada ili ne želi riješiti problem ili kriminalci imaju svoje prste u ovakvim tvrtkama pa im je jedini cilj doći do imovine. Dostojanstvo radnika je ugroženo. Mi smo na koljenima, ali ne damo se. Krepat, ma ne molat! - poručio je Jozo Marić. Najavljuje žestoko suprotstavljanje aktualnoj gospodarskoj politici. - Mnoga su se poduzeća mogla spasiti, ali Vlada i Fond za privatizaciju nisu donijeli odluke koje je trebalo - tvrdi Marić.