Kao pripremu za hitne slučajeve, uglavnom je preporuka imati nužne prehrambene proizvode i lijekove, no važno je imati i nešto gotovog novca. Austrijske vlasti, primjerice, preporučuju držanje 500 eura po kućanstvu u malim novčanicama, odnosno oko 3700 kuna.
Važno je da se gotovina za hitne slučajeve ne ostavlja u stanu ispod madraca ili knjiga. Stručnjaci za prava potrošača preporučuju da je novac najsigurnije čuvati u sefu. Ako kod kuće nemate sef, potražite što bolje skrovište. Potrebno je paziti i na vodu i vlagu koje mogu oštetiti papirni novac, navodi Fenix magazin.
Važnost gotovog novca pokazala se kada je u cijeloj Njemačkoj došlo do problema u kartičnom plaćanju. Problem je, naime, trajao danima.
Što se tiče zalihe novca, mnogi korisnici pišu na Facebooku da im je teško imati financijsku pričuvu kod kuće.
– Uvijek i apsolutno isključivo plaćam gotovinom na blagajni – piše jedan korisnik, a druga korisnica dodaje da za takvu mjeru nema nikakve financijske rezerve.
– Ne mogu odvojiti novac od svoje male mirovine – navodi.
– Nakon dvije godine korone i užasnog povećanja cijena energije, postoje ljudi koji nemaju 500 eura na raspolaganju – navodi još jedan korisnik, a mnogi su se s tom tvrdnjom složili.
VIDEO Pogledajte kolika je prosječna mirovina u Hrvatskoj i za koliko bi mogla porasti
Ovo je članak za one sa IQ 20. Sada dajte jedan za one sa IQ do 40.