ISTRAŽIVANJE

Građanima mediji ispred Vlade po pitanju suzbijanja sukoba interesa

transparency (1)
Marko Lukunić/Pixsell
18.05.2011.
u 13:48

Prema rezultatima Izuzetno mali postotak vjeruje da su policija, pravosuđe, Vlada, pružili doprinos suzbijanju sukoba interesa

Mediji i nevladine organizacije najviše su doprinijeli suzbijanju sukoba interesa, zaključak je istraživanja javnog mnijenja agencije Promocija Plus za Transparency International Hrvatska.

– Građani su sve informiraniji o globalnom fenomenu sukoba interesa, kao i o pojedinačnim slučajevima – rekao je predsjednik udruge Nikola Kristić dodajući da je zabrinjavajuće nepovjerenje građana u Vladine institucije.

Prema rezultatima istraživanja izuzetno mali postotak građana vjeruje da su policija, USKOK, pravosuđe, Vlada RH, premijerka, predsjednik Republike, opozicijske stranke ili sve institucije zajedno pružili najznačajniji doprinos suzbijanju sukoba interesa.

Istraživanje se odnosi na pojedine odredbe vezane uz Zakon o sprečavanju sukoba interesa u obnašanju javnih dužnosti. Ista istraživanja TIH je proveo 2003., kad je zakon još bio u nacrtu, te 2005. i 2010. godine. Istraživanje je provedeno na reprezentativnom uzorku od 1300 ispitanika, a pouzdanost rezultata iznosi 95 posto.

Postotak građana koji su čuli za Zakon o sprečavanju sukoba interesa najviši je do sada i iznosi 71,5 posto, no članovi Upravnog odbora TIH-a smatraju da je sve ispod sto posto premalo. Većina ispitanika u potpunosti se slaže da javni dužnosnici moraju prijaviti svoju imovinu svake godine, da ne smiju biti članovi nadzornih odbora poduzeća niti raditi pod ugovorom o autorskom radu za druge.

Najšarolikiji su odgovori na pitanje što bi dužnosnici za mandata trebali učiniti sa svojim poduzećem. Najviše građana smatra da bi trebali prenijeti vlasnička prava na svoju tvrtku ili zamrznuti poslovanje svog poduzeća. Najblaža kazna za nepoštovanje Zakona prema građanima trebalo bi biti smjenjivanje s funkcije, uz novčanu kaznu, a najteža bi uključivala doživotnu zabranu obavljanja javne dužnosti, uz mogućnost zatvora.

– Zakon prilično korespondira s javnim mišljenjem, što je važno za stvaranje političke kulture koja ne tolerira određene pojave poput korupcije – izjavio je prilikom izlaganja član Upravnog odbora TIH-a Zorislav Antun Petrović i nastavio: – ali nemoguće je provesti javnu raspravu kad između prvog i drugog čitanja zakona protekne manje od tjedan dana.

Predsjednik udruge Kristić naglasio je da u našem društvu osim deklarativne ne postoji konkretna zaštita ''zviždača''.

Završno istraživanje projekta ''Sukob interesa i kako ga izbjeći'' većinom je financirao Balkan Trust for Democracy, koji djeluje u sklopu German Marshall Fond.

Ključne riječi

Komentara 5

SL
slavonac42
08:17 04.06.2011.

Naši mediji su največe zlo u Hrvata jer večinu neistiniti ili napuhani priča pišu srpski novinari koji je 75% u hrvatskoj i koji prave ponovni rat ali pomoču medija kao što je nekada bio Tanjug.

VZ
veki_zg
15:20 18.05.2011.

ma bas jesu...mediji su najvece zlo u hrvatskoj koji iz dana u dan manipuliraju ljudima objavljujuci poluprovjerene informacije , te nas teroriziraju svojim senzacijonalizmom kojeg rade iz svake piz***ije, stvaraju zvijezde od kojekakvih gotovaca, dikana, maje morales i ostalih, tete se bogate na davanju ogromnog medijskog prostora za piskaranje o razno raznim mamicima, thompsonima, stmcima, jer su to teme o kojima se ljudi uvijek mogu raspravljat itd, te uvijek huškaju kontra naroda i kontra hrvatske (da ne spominjemo index.hr koji je najvece dno dna, portal koji je stvarno presao granice bilo kakvog ukusa, portal koji pljuje po svemu sto je hrvatsko, portal koji je pozdravio presudu generalima u haagu...sramota da tako nesto uopce postoji) hrvatsko novinarstvo=turbo folk

SB
sbb
17:18 18.05.2011.

mediji i transparency international = ulje i voda

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije