Ministarstvo zaštite okoliša i energetike objavilo je jučer javni poziv kojim se jedinicama lokalne samouprave stavlja na raspolaganje 80 milijuna kuna iz Operativnog programa “Konkurentnost i kohezija” za sanaciju odlagališta neopasnog otpada.
U Ministarstvu objašnjavaju da se poziv odnosi na sanaciju odlagališta koja su prestala s radom, a nakon sanacije i zatvaranja na njima se više ne planira odlagati otpad. Poziv će biti otvoren do iskorištenja sredstava, a najkasnije do kraja 2018. Sufinancira se 85 posto ukupnih troškova, odnosno minimalno 1,875.000 kuna a maksimalno 30 milijuna kuna po projektu.
Prema podacima Hrvatske agencije za okoliš i prirodu, tijekom 2015. otpad se odlagao na 148 odlagališta otpada, 135 odlagališta komunalnog otpada i 13 lokacija isključivo proizvodnog otpada. Do kraja 2015. zatvorena su 174 odlagališta, a s 83 lokacije na kojima su se nekad nalazila odlagališta otpad je izmješten. U Ministarstvu objašnjavaju i da se od 2008. do kraja 2015. povećao broj saniranih odlagališta otpada sa 63 na 171, a u pripremi ili u tijeku je sanacija na 134 lokacije.
- Sanacijom odlagališta ublažavaju se negativni učinci na ljudsko zdravlje, okoliš, klimu, smanjuju se emisije stakleničkih plinova te unapređuje prirodni i životni okoliš - kažu u Ministarstvu.
U Hrvatskoj se još više od 80 posto komunalnog otpada odlaže na odlagališta i time se gube vrijedne sirovine. Planom gospodarenja otpadom RH za razdoblje 2017. - 2022. i Odlukom o implementaciji Plana koje je Vlada RH nedavno donijela omogućuje se brži razvoj sustava odvojenog prikupljanja otpada, ponovne uporabe, recikliranja i ostalih mjera sukladno hijerarhiji gospodarenja otpadom.
Time se, navode u Ministarstvu, uspostavlja učinkovit sustav gospodarenja otpadom koji počiva na načelima kružnoga gospodarstva kroz koji se vrijedne sirovine iz otpada ponovno koriste, umjesto da završe na odlagalištima i onečišćuju okoliš.
Jedinice lokalne samouprave imaju na raspolaganju i javni poziv Ministarstva za sufinanciranje gradnje reciklažnih dvorišta za koja je osigurano 144,5 milijuna kuna. Od kraja ove godine odvajanje komunalnog otpada bit će obvezno u cijeloj Hrvatskoj, a odlagališta moramo zatvoriti do kraja 2018. ili ćemo za to plaćati kazne odnosno zbog toga će odvoz otpada značajno poskupjeti.