Sramotno je da smo u vrijeme rata bolje i sigurnije živjeli nego danas, a svaka izmjena Zakona o radu biva sve lošija i lošija za hrvatske radnike, samo je jedna od brojnih prozivki kojima su danas predstavnici sindikata "zasuli" zastupnike HDZ-a koji su se odazvali susretu s radnicima i građanima - svojim biračima u zagrebačkim izbornim jedinicama.
Uz saborske zastupnike HDZ-a koji su se odazvali druženju u najvećem broju (Krunoslav Markovinović, Emil Tomljanović, Ivanka Roksandić, Božica Šolić i Ljubica Lukačič), boje oporbe hrvatskog parlamenta na ovom skupu branili su zastupnici SDP-a (Mirela Holy i Karolina Leaković) te HSU (Silvano Hrelja), a pred radnike je izašao i bivši sindikalist, sada nezavisni saborski zastupnik Dragutin Lesar.
Okupljene su radnike najviše zasmetale aktualne izmjene zakona o radu koje su, čulo se na skupu, poslužile brojnim poslodavcima da već sada počnu dokidati radnička prava.
- Mnogi vlasnici hotela na Jadranu počeli su ukidati kolektivne ugovore - otkrio je Edi Andrić, predsjednik sindikata ugostitelja i hotelskih radnika, prozivajući kako je HDZ to omogućio upravo najavljenim izmjenama Zakona o radu.
Osim HDZ-ovih zastupnika, koji su došli radnicima objasniti aktualnosti izmjena zakona, uvjeravajući ih kako jamčena prava neće biti ukinuta preko noći, svi ostali parlamentarci izjasnili su se protiv njega.
- Ono što sada Vlada radi s izmjenama zakona o radu nije parlamentarizam, rješenja se nameću. Bilo bi poštenije od Vlade da ukine sindikate i kolektivne ugovore - savjetovala je Holy, dok je nezavisni zastupnik Lesar izračunao koliko će svaki radnik izgubiti zbog sadašnjih izmjena Zakona o radu, koje se kane uputiti u Sabor.
- Do konca godine neće biti kolektivnih ugovora, a svaki će radnik izgubiti 6 dana godišnjeg odmora, 300 kuna prava na putne troškove i 300 kuna dodatka na plaću za godine staža - Lesarov je izračun koji su gromoglasnim pljeskom pozdravili nazočni radnici.
S druge strane HDZ-ov tim koji je došao na današnje druženje "pobrao" je brojne kritike i negodovanja, napose nakon kritike kako polovica članaka postojećeg, ali i budućeg oblika Zakona o radu sadržava kazne za poslodavce za kršenje radničkih prava, u prvom redu neisplate plaća, a opet nije zabilježen ni jedan slučaj njihova kažnjavanja.
Napetost je pokušala ublažiti HDZ-ova Božica Šolić pozivajući na dijalog i promatranje primjera iz Grčke, gdje ulica, kako smatra, nije riješila ni jedan problem.
- Država se nalazi u krizi, a da bismo iz nje izašli, ne smiju se dizati plaće. Imali smo 5 godina rata, a državni proračun i danas izdvaja 10 milijardi kuna uime ratnih posljedica - prisjetila se Šolić naglašavajući kako su i ratovi okončavani pregovorima za stolom, što savjetuje da se dogodi Vladi i sindkatima oko izmjena Zakona o radu.
Tijekom susreta sa saborskim zastupnicima izabranim u zagrebačkim županijama izraženo je i nezadovoljstvo predviđenim izmjenama zakona kojima bi se kažnjavao prijevremeni odlazak u mirovinu i to samo po kriteriju godina života, dok se ne bi uzimale u obzir i godine staža.
Pippo9 kako te više nije srammota stalno se javljati i bezočnio lagati. radno vrijeme je gotovo idi kući i ne uvlači se šefici