Hoće li se crvotočina autocenzure uvući među novinare nakon što je novinarka Jutarnjeg lista Slavica Lukić, inače potpredsjednica Hrvatskog novinarskog društva, osuđena zbog “sramoćenja” na kaznu od 26.133 kune. Novčano kažnjavanje u vrijeme recesije teška je kazna, a osobito za novinare u jeku najveće krize u medijima. Takve kazne mogu ozbiljno skučiti medijske slobode. Riječ je i o pretjerivanju jer žrtve medija mogu tražiti odštetu, ispravak... Zato novinari već godinama inzistiraju na dekriminalizaciji javne riječi, pa i sada HND inzistira na tomu. To je i preporuka EU, koja u BiH nije pojačala zloporabe.
Vlada ne zna treba li
Stoga ne čudi da se naša vlada odmah ogradila da je riječ o HDZ-ovu zakonu, da prati primjenu i da će Ministarstvo pravosuđa “po potrebi” izmijeniti Kazneni zakon”. Ta potreba za HND je hitna jer se već vode 42 postupka za “sramoćenje”, 33 u Zagrebu, pet u Rijeci i četiri u Osijeku. Ministrica kulture Andrea Zlatar Violić priopćila je: “Najoštrije osuđujem pritisak na novinarku (...) u vidu nepravomoćne presude koja joj je izrečena zato jer je razotkrila ‘outsourcing’ javnog novca na račun jedne privatne zdravstvene tvrtke. ”. Apelirajući na odgovorniji odnos vlasnika medija radi što dosljednije primjene odredbi o pravu na ispravak i odgovor, ministrica kaže: “Sramotnu odredbu Kaznenog zakona o kaznenom djelu „sramoćenja” treba hitno mijenjati jer je riječ o nedopustivom zakonskom pritisku na slobodu govora, koja je vrijednost više razine”.
Slavica Lukić osuđena je zbog rečenice koja je tek 20. dio teksta u kojem je tražila odgovor na pitanje zašto se Medikol i Magdalena najobilnije financiraju novcem HZZO-a, pri čemu je Medikol 2012. sa 116 milijuna kuna dobio 26 milijuna kuna više nego devet privatnih poliklinika od 10 najvećih korisnika sredstava HZZO-a, te 16 milijuna kuna više nego Magdalena koja je iznimno uvrštena u mrežu javnih bolnica. U spornoj rečenici piše: “U liječničkim krugovima ističu da je Magdalena, za razliku od Medikola, stabilna, sređena i visokostručna ustanova u kojoj bolesnici mogu računati na vrhunsku skrb”.
Istrgnuto iz konteksta
Sudac Marko Benčić nije utvrdio zašto je tekst pisan, ali po njemu to se ne može pravdati. Obrazložio je kako svatko smatra da je pošten, dobar i ugledan pa sporni navod može škoditi časti i ugledu, a novinarka nije iznijela tvrdnje prema kojima je mogla barem povjerovati u istinitost tvrdnji da je Medikol “navodno nestabilan, nesređen i nestručan”, a u tom slučaju nema kaznenog djela, navodi sudac. Medikol je u siječnju tražio predstečajnu nagodbu. Premda se suprotnim zaključivanjem može tvrditi samo da Medikol uz ostalo nije visokostručan kao Magdalena, čak i da je to pogrešno, zastrašujuće je da se za rečenicu istrgnutu iz konteksta može tako drastično kazniti.
>> Medikol: Nije istina da nam je HZZO produžio čitav ugovor
Ne moze novinar muljati i politizirati sve oko sebe radi svojih licnih frustrakcija ili po naredbi ''gazde'', zna se sta se moze pisati a sta ne. Lijepo na sud s dokazima, a ne brbljati bezveze po medijima, sta je istina i sta nije.