Te hladne i snježne nedjelje 6. siječnja 1985. godine trebale su majci Radici pomoći u čišćenju vojne stambene zgrade u Mostaru. Sudbina ih je, umjesto na stube oficirskih stanova bivše JNA, odvela u provaliju duboku desetak metara, u koju su upale nakon što su se izgubile u snježnoj oluji.
Izvukli ih konopcima
Snijeg je bio visok pola metra, a hladnoća sibirska, no sestre Čuljak, bez hrane, uspjele su preživjeti tjedan dana u ledenoj jami. I kad su se pomirile s odlaskom na onaj svijet, tadašnjim srednjoškolkama Draženki i Šimi Čuljak, čija je zla sudbina u vrijeme bivše Jugoslavije bila top-tema u medijima, ukazao se “anđeo spasitelj” u liku Širokobriježanina Dragana Ćavara. Drago, koji je tada radio u općinskom centru civilne zaštite, i njegova braća Krešo i Rade Ćavar konopcima su izvukli promrzle sestre Čuljak iz 10-ak metara duboke provalije u kanjonu rijeke Lištice iznad Širokog Brijega. Nakon što su kratko bile na liječenju u KBC-u Mostar, sestre Čuljak su, uz veliku medijsku pompu od Vardara pa do Triglava, helikopterom prebačene u Beograd na Vojnomedicinsku akademiju, popularni VMA, gdje su im amputirane obje noge. Nakon 26 godina, Drago Ćavar ovih je dana ponovno bio u društvu s Draženom, jednom od sestara Čuljak, koja je za blagdane došla u posjet majci u Mostar. Draženka i Šima žive i rade u Torontu. Sa suzama u očima i potresena, Draženka je izgrlila i izljubila svog spasioca Dragu, koji je u “povijesni posjet” došao u pratnji novinara.
- Isti si kao i 1985. godine. Nisi se promijenio, samo su ti brkovi posjedjeli – komplimentirala je Dragi Draženka dok ga je upoznavala sa svojim sinom Danielom (22) te dodala: - Znaš što mi je sin jednom rekao? “Mama, da nije bilo Drage, ne bi ni mene bilo.” Nakon što se oduševljenje malo stišalo, prisjetili su se traumatičnih događaja tih hladnih siječanjskih dana 1985. godine.
- Danas je, Bogu hvala, sve dobro. I sestra i ja živimo u Torontu. Ja radim u Hyunadiju, imam prekrasnog sina i uspomene na drage ljude koji su nam pomagali. A Drago je jedan od njih – kazala je Draženka.
Proteze supruge Beatlesa
O sestrama Čuljak kanadska je televizija snimila dokumentarni film jer, unatoč tomu što su ostale bez nogu, voze, plivaju, skijaju... Prste na nogama, kaže Draženka, osjeti tri puta u godini. Za sestre Čuljak novi se svijet, nakon kobnog siječnja 1985., otvorio i zahvaljujući sređenom kanadskom socijalnom sustavu.
- Dobili smo najbolje proteze, a napravljene su u engleskom gradu Dorsetu. Ja i sestra nosimo proteze koje su rađene po nozi bivše supruge Paula McCartneyja Heather Mills, koja je ostala bez noge - kazuje Draženka te se šali da McCartneyjeva bivša žena ima lijepe noge. Željela bi, otkrila je, obići mjesto na kojem su ona i sestra sedam dana i noći na debelom minusu bez hrane uspjele preživjeti, što je ušlo medicinske anale.
Kako je to davno bilo,a još se sjećam kao danas tog slučaja...i neviđene euforije kad su ih pronašli žive,nuđenja raznoraznih stipendija...baš mi je drago da su uspjele unatoč hendikepu i strašnoj traumi živjeti ispunjene živote! Svako dobro!!!!