Za točno dva mjeseca pomičemo kazaljke sat unaprijed – prelazimo na ljetno računanje vremena. Na pitanje kad ćemo prestati pomicati satove, europarlamentarka Biljana Borzan, u razgovoru za Radio Dalmaciju, rekla je da nije optimistična da će do dogovora doći do kraja godine.
- Nažalost, s obzirom na to da se dogodila kriza s koronavirusom nisam optimistična da će do tog dogovora do kraja godine doći i čini mi se da je ova tema ipak zbog hitnosti i teške situacije u kojoj smo se našli pala pomalo u drugi plan, i da sastanci na tu temu ne idu dinamikom kao što se očekivalo. Tako da se neću čuditi ukoliko se do kraja godine takav dogovor zapravo i ne postigne - rekla je Borzan u razgovoru s Ines Nosić i Gordanom Vasiljem u showu 'Dobar dan, Dalmacijo'.
Države članice se izjašnjavaju je li im više odgovara ljetno ili zimsko računanje vremena.
- Dio zemalja se izjasnio da im više odgovara ljetno, dio zimsko vrijeme i tu jest veliki problem. Cilj bi bio da cijela EU bude jedna vremenska zona. Ti pregovori znaju biti dosta iscrpljujući i dugotrajni, ali u ovom trenutku nisam sigurna da se oni uopće odvijaju s obzirom na situaciju i da će to biti, taj rok do 2021., koji ruku na srce nije obvezujući nego je bio dogovor takav, da neće biti ispoštovan - kazala je Borzan.
Poželjno bi bilo, napominje, da se zemlje opredijele za isto: - U protivnom, doveli bismo se u situaciju da imamo kao leopardovo krzno u EU. Ako se jedna država opredijeli za ljetno, a druga za zimsko vrijeme mogli bismo se dovesti u situaciju da putujući kroz nekoliko država u Europi čas imamo na satu 10, a čas 11 sati.
To bi vjerojatno bilo prvo da se EU oko nečega dogovori, a da nije neki novi porez, norma, birokratska procedura i sl... Mada to sa satom više nema veze sa stvarnim vremenom već je postalo birokratsko vrijeme...